Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Dereń kousa ‘China Girl’- Cornus kousa (Rośliny w obiektywie)

Dereń kousa ‘China Girl’- Cornus kousa (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Dereń kousa 'China Girl'

Dereń kousa to jeden z najładniejszych dereni uprawianych w naszym klimacie. O jego dekoracyjności decydują duże, białe podsadki, a nie kwiaty, które są niewielkie i niepozorne. Warto dodać, że dekoracyjne są także oryginalne owoce, a także przebarwiające się jesienią liście. Jest to wysoki krzew bądź też niewielkie drzewo o nieregularnej koronie, kwitnące bardzo obficie późną wiosną. Dobrze zimuje, nie ma konieczności jego przycinania, chyba że w razie potrzeby, a poza tym ma niewygórowane wymagania. W okresie kwitnienia prezentuje się znakomicie, w okresie owocowania interesująco, a jesienią także niczego mu nie brakuje.

Jedną z odmian derenia kousa, którą warto polecić do ogrodu jest ‘China Girl’ z grupy odmian chińskich (Cornus kousa var. chinensis). Jej wysokość dochodzi do kilku metrów (4- 5 m) przy nieco mniejszej szerokości. Podsadki początkowo są zielonkawe i z czasem wybarwiają się na biało i w tym okresie, krzew prezentuje się najbardziej widowiskowo. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca. Po przekwitnięciu, zawiązują się owoce, a jesienią liście przebarwiają się na kolor czerwony i pomarańczowy. Krzew rośnie powoli i nie jest krótkowieczny. Odmiana dobrze zimuje, choć czasem może lekko przemarznąć. Późniejsze kwitnienie sprawia, że krzew nie jest tak narażony na wiosenne przymrozki, tak więc zazwyczaj krzew obficie owocuje, a owoce są jadalne.

Krzew najlepiej sadzić w zacisznych, słonecznych zakątkach ogrodu w próchnicze i żyzne podłoże. Na okres zimy (zwłaszcza w te ostrzejsze), młode krzewy warto okrywać. Poza tym dereń kousa radzi sobie całkiem dobrze z okresami suszy, co także jest jego wielką zaletą.

Powiązane posty

Zostaw komentarz