Strona główna Encyklopedia roślin Tulipan Greiga ‘Red Riding Hood’ (mieszaniec Greiga) – wygląd, uprawa i pielęgnacja

Tulipan Greiga ‘Red Riding Hood’ (mieszaniec Greiga) – wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Tulip 'Red Riding Hood'

Tulipany to jedne z najbardziej pożądanych kwiatów cebulowych, bez których ciężko wyobrazić sobie wiosenne ogrody. Dostępne są w olbrzymiej ilości odmian, tak więc jest w czym wybierać. Warto sięgać po odmiany mniej wymagające, skupione m.in. w grupie pod nazwą mieszańce Greiga. Tulipan ‘Red Riding Hood’ jest jedną z dziesiątek odmian zaliczanych do tej grupy. Inne odmiany zaliczane do mieszańców Greiga to m.in. ‘Gold West’, Albion Star’, ‘Cape Cod’, ‘Oriental Beauty’.

W ogóle mieszańce Greiga wywodzą się od Tulipa greigii, występującego na górzystych terenach Turkmenistanu, odkrytego w drugiej połowie XIX w.

Tulip 'Red Riding Hood'

Rodzina

Tulipany zaliczamy do rodziny liliowatych.

Wygląd

Tulipan ‘Red Riding Hood’ tak, jak widać na zamieszczonych zdjęciach, charakteryzuje się ładnie, a zarazem wyraziście wybarwionymi liśćmi. Osiąga około 15- 20 cm wysokości, kwiaty duże, z czasem bardzo rozłożyste, czerwone, nasada płatka czarna. W sprzedaży dostępny jest także sport tej odmiany, a więc ‘Double Red Riding Hood’ o podwójnych kwiatach.

Tulip 'Red Riding Hood' bulbs
Tulip 'Red Riding Hood' bulb
Tulip 'Red Riding Hood'

Okres kwitnienia

Wiosna (kwiecień/maj)

Warunki uprawy

Tak jak inne tulipany, także ‘Red Riding Hood’ nie ma większych wymagań, ale przepuszczalne podłoże, utrzymane w dobrej kulturze jak najbardziej wymagane. Nie zapominajmy także o słonecznym stanowisku oraz wykopywaniu cebul. Wykopywanie cebul (co kilka lat) zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu cebul.  Więcej informacji o uprawie tulipanów, znajdziesz klikając w poniższy link

Tulipany, kwiaty wiosny- pielęgnacja i uprawa – Ogrodnictwo od A do Z (az-ogrodnictwo.pl)

Rozmnażanie

‘Red Riding Hood’ rozmnażamy tak jak inne mieszańce, a więc poprzez cebule przybyszowe (cebula, która wyda kwiat zamiera, wydając wcześniej cebulki przybyszowe).

Zastosowanie

Odmianę można z powodzeniem uprawiać na rabatach, w ogrodach skalnych, a także w pojemnikach. Doskonale komponuje się z innymi kwiatami wiosny np. narcyzami, szafirkami, hiacyntami itp.

Tulip 'Red Riding Hood'

Powiązane posty

Zostaw komentarz