Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Krzewuszka cudowna ‘Nana Variegata’ (Weigela florida ‘Nana Variegata’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Krzewuszka cudowna ‘Nana Variegata’ (Weigela florida ‘Nana Variegata’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Krzewuszka cudowna ‘Nana Variegata’

Kilka dni temu, miałem okazję podziwiać w Anglii jeszcze kwitnącą krzewuszkę cudowną o wyrazistych, obrzeżonych liściach. Delikatnie różowe kwiaty, były widoczne przede wszystkim w szczytowej części niewysokiego krzewu. Piękny widok, tym bardziej, że w rodzinnym ogrodzie krzewuszki już dawno przekwitły i na kolejny spektakl z ich udziałem muszę poczekać do przyszłego roku. Być może ”angielska” krzewuszka to ‘Nana Variegata’, a więc jedna z ładniejszych odmian, którą nabyłem kilka lat temu. Krzewuszki tak mi się spodobały, że w ogrodzie rośnie kilka krzewów o kwiatach białych, jasnoróżowych po purpurowe, liściach tradycyjnie zielonych, a także obrzeżonych i purpurowych. Kilka z nich rozmnożyłem, tak więc wiele okazów powędrowało do miłośników roślin, których ogrody znajdują się w różnych zakątkach Polski.

Krzewuszka cudowna ‘Nana Variegata’
Tytułowa ‘Nana Variegata’ ze względu na obrzeżone liście, stanowi dekoracyjny akcent przez cały okres wegetacyjny (od wiosny do jesieni). To jej wielka zaleta! Liście tej starej odmiany, charakteryzują się kremowobiałym obrzeżem, a pojawiające się w okolicach czerwca dzwonkowate kwiaty, stanowią dopełnienie jej walorów dekoracyjnych. Może nie są one tak wyraziste jak u odmian, charakteryzujących się intensywniejszą barwą kwiatów, to jednak delikatny róż, licznie rozwijających się kwiatów także powinien znaleźć wielu zwolenników. Kolejną zaletą krzewu jest jej wielkość. W przeciwieństwie do wielu odmian, ta odmiana jest niższa, dzięki czemu łatwiej znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie.Rodzaj Weigela skupia ponad 10 gatunków krzewów, występujących w Azji (Chiny, Mandżuria, Korea). W naszych ogrodach uprawiane są przede wszystkim liczne mieszańce i odmiany hodowlane. Krzewuszki nie są absorbujące w uprawie i przy niewielkiej naszej uwadze, odpłacą się niezwykle obfitym, a jednocześnie bardzo widowiskowym kwitnieniem. Postarajmy się zapewnić krzewom warunki jak najbliższe optymalnym, a więc takim, które wstępują w ich ojczystych stronach.

Krzewuszka ‘Nana Variegata’ preferuje stanowisko słoneczne, zaciszne, na którym ładnie wybarwi się i obficie zakwitnie. Podłoże utrzymane w dobrej kulturze, powinno być zasobne w próchnicę, dość wilgotne, a także przepuszczalne. Jako nawożenie można zastosować dobrze przerobiony kompost. Więcej uwagi należy poświęcić krzewom uprawianym w pojemnikach.

Krzewuszka cudowna ‘Nana Variegata’

Cięcie krzewu należy przeprowadzić po kwitnieniu. Celem cięcia będzie pobudzenie rośliny do obfitego kwitnienia (najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych), a także nadanie jej oczekiwanego pokroju oraz uzyskanie odpowiedniej wysokości. Wczesną wiosną usuwamy pędy uszkodzone, przemarznięte itp. Co kilka lat, również wczesną wiosną warto odmłodzić krzew, usuwając najstarsze pędy. Krzewuszki nie boją się cięcia, a jego prawidłowe przeprowadzenie pozwoli uzyskać krzewy, każdego roku obficie kwitnące, charakteryzujące się ładnym pokrojem.

Chcąc rozmnożyć krzewuszkę ‘Nana Variegata’ należy zrobić to wegetatywnie poprzez popranie sadzonek późnym latem bądź zimą. U siebie korzystałem z pierwszej metody, wybierając kilkunastocentymetrowe, półzdrewniałe sadzonki. Pobrane sadzonki sadzonkujemy w przepuszczalnym podłożu, najlepiej w pojemniku, aby zimą móc je przenieść w bardziej zaciszne miejsce. Sadzonki bardzo łatwo ukorzeniają się, również te ukorzeniane bezpośrednio w gruncie. 

Odmiana charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, ale należy pamiętać, że w mroźne zimy pędy mogą przemarzać (u mnie zdarza się to bardzo rzadko).

Krzewuszki można sadzić pojedynczo, a także w grupie z innymi krzewami. Krzewuszka ‘Nana Variegata’  sprawdzi się na rabacie z bylinami, grupie krzewów, a także uprawiana w pojemniku na tarasie.

Powiązane posty

6 komentarzy

Taniec myśli 12/11/2014 - 22:50

Bardzo ciekawy artykuł. Już kiedyś słyszałem o Nanie ale nie miałem okazji bliżej jej poznać.

Odpowiedz
Greg 12/15/2014 - 13:58

Witam na moim blogu 🙂 Odmiana warta nie tylko poznania, ale i uprawy 🙂

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz
Hanna Pater 12/13/2014 - 21:25

Witaj. W moim ogrodzie też rośnie kilka odmian krzewuszki. Są te o kwiatach rózowych, bialych z różowym środkiem, czerwonych. najfajniejsza jest dla mnie ta o bordowych liściach i ciemno różowych kwiatach. Są wdzięcznymi krzewami i nie wymagają stałego doglądania. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 12/15/2014 - 14:16

Serdecznie witam 🙂 U mnie jeżeli chodzi o krzewuszki o bordowych liściach rosną dwie odmiany. Najbardziej lubię niską 'Cappucino' 🙂

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
EwaJ 12/15/2014 - 18:43

Witaj Grzesiu!
Bardzo ciekawa odmiana. Mam u siebie kilka krzewów ale tej odmiany niestety nie. Te obrzeżone listki wyglądają bardzo dekoracyjnie.
Pozdrawiam Cię bardzo ciepło.

Odpowiedz
Greg 12/16/2014 - 21:41

Witaj Ewo!

Skoro nie posiadasz tej odmiany, to gorąco polecam 🙂

Serdecznie pozdrawiam :):):)

Odpowiedz

Zostaw komentarz