Strona główna Rośliny cebulowe Irys żyłkowany (Iris reticulata) i jego dekoracyjne kwiaty

Irys żyłkowany (Iris reticulata) i jego dekoracyjne kwiaty

Grzegorz Bogucki
Irys żyłkowany

Irys żyłkowany jest jednym z moich najbardziej ulubionych irysów. Myślę, że przekonał mnie nie tylko wczesnym kwitnieniem, ale także kolorystyką. Najbardziej odpowiadają mi odmiany w odcieniach koloru niebieskiego. To bardzo dekoracyjna roślina cebulowa, jak na irysy bardzo niska, która posadzona w większych grupach, cieszy intensywną kolorystyką na ożywających po zimie rabatach. Naturalne stanowiska tej rośliny występują w Turcji, Iranie, Iraku, na Kaukazie i z chęcią zobaczyłbym je w ich ojczystych stronach.

Irys żyłkowany 'Alida'
Kosaciec żyłkowany osiąga zaledwie 10-20 cm wysokości, a jego fioletowe kwiaty ukazują się już w marcu. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian o kwiatach w odcieniach koloru fioletowego, niebieskiego, purpurowego. Na dolnych płatkach widoczne są plamki, wzory, cętki. Liście wąskie, rosnące w czasie kwitnienia, a także po jego zakończeniu. Nazwa „żyłkowany” wzięła się od cebul pokrytych żyłkowaną łuską.
Irys żyłkowany 'Harmony'
W uprawie irysa żyłkowanego niezbędne jest przepuszczalne, żyzne podłoże, obojętne do lekko zasadowego, dobrze byłoby wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem. Cięższe podłoże należałoby wymieszać z drobnym żwirem, a także wykonać drenaż i dopiero wówczas posadzić cebule. Irys żyłkowany preferuje wilgotne podłoże w okresie kwitnienia, ale latem musi mieć sucho. Cebule sadzimy w pierwszej połowie jesieni na stanowisku słonecznym do lekko zacienionego, na głębokość około 10 cm, zachowując 5- 10 cm odstępy między nimi. Najlepiej wysadzać je w grupach, aby wiosną kwitnące irysy tworzyły zwarte, zasobne w kwiaty skupiska. 
Irys żyłkowany 'Purple Hill'
Jeżeli stanowisko i podłoże podpasuje irysom, to możemy spodziewać się tego, że co roku ilość kwitnących irysów będzie nam się zwiększać, a jak nie spełnimy oczekiwań, to kwiatów będzie coraz mniej, cebule mogą drobnieć i na kwitnienie trzeba będzie wówczas poczekać. Ładne cebule mogą zakwitnąć dwoma kwiatami z jednego pędu.
Irys żyłkowany
Irys żyłkowany
Irysy żyłkowane ładnie prezentują się na skalniakach, w pojemnikach, a także rabatach.

Powiązane posty

3 komentarze

EwaJ 03/30/2019 - 07:48

Uwielbiam irysy i mam ich w ogrodzie całe mnóstwo. Te żyłkowane jednak mi wypadły. Szkoda bo są prześliczne.
Miłego weekendu Grzesiu 🙂

Odpowiedz
Greg 04/03/2019 - 21:39

Tak dekoracyjne, a przy tym kapryśne… Dziękuję i pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Izabela 03/02/2024 - 01:05

Dzień dobry, czy mogę prosić o nazwy irysów ze zdj. nr 2 i 3.
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

Odpowiedz

Zostaw komentarz