Strona główna Byliny Parzydło leśne (Aruncus dioicus, syn. Aruncus sylvestris)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Parzydło leśne (Aruncus dioicus, syn. Aruncus sylvestris)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Parzydło leśne

Parzydło leśne pamiętam doskonale z okresu mojego dzieciństwa. Rosło w rodzinnym, typowo wiejskim ogrodzie. Było pięknie rozrośnięte, wysokie, tak jak inne parzydła rosnące w okolicznych, również wiejskich ogrodach.

Parzydło leśne

Rodzina

Rosaceae– różowate

Występowanie

Parzydło leśne występuje w Europie, Ameryce Północnej. W Polsce bylina objęta ochroną, pospolicie występująca w Sudetach i Karpatach. 

Wygląd 

Wysoka bylina, osiągająca do 2 m wysokości i nawet ponad metr średnicy, najbardziej widowiskowa w okresie kwitnienia, choć dekoracyjna także z liści. Pędy wzniesione, liście zazwyczaj podwójnie pierzaste, blaszki liściowe ząbkowane i pomarszczone. Kwiaty drobne, zebrane w duże wiechowate kwiatostany.
Należy zaznaczyć, że parzydło leśne należy do roślin dwupiennych, a więc mamy osobniki męskie i żeńskie. Ładniejsze kwiatostany wydają osobniki męskie. Są one białokremowe i bardziej okazałe. Kwiatostany u osobników żeńskich są skromniejsze, ale ze względu na nasiona, bardziej dekoracyjne po kwitnieniu.
Na okres zimy część nadziemna rośliny zamiera. Bryła korzeniowa starszych okazów jest dobrze rozwinięta i masywna.

Parzydło leśne

Okres kwitnienia

Czerwiec- lipiec

Parzydło leśne

Warunki uprawy

Parzydło leśne w stanie dzikim występuje w lasach, dlatego też najlepiej posadzić je na stanowisku półcienistym w żyznym, próchniczym i wilgotnym podłożu. Ładnie zaprezentuje się także na stanowisku słonecznym jeżeli zapewnimy jej wilgotne, dobrej jakości podłoże.

Pielęgnacja

Bylina zazwyczaj bezobsługowa, bardzo łatwa w uprawie, nie wykazująca zwiększonej podatności na choroby i szkodniki. Dobrze posadzona będzie zachwycać przy niewielkiej ingerencji z naszej strony. Na słonecznym stanowisku zwłaszcza nowo posadzone rośliny należy systematycznie podlewać. Starsze okazy ze względu na bardzo masywny, rozbudowany system korzeniowy bardzo ciężko przesadzić. W razie potrzeby parzydło podlewamy, a nawozimy najlepiej kompostem bądź innym nawozem organicznym.

Rozmnażanie

Aruncus dioicus najczęściej rozmnażamy poprzez podział bryły korzeniowej wiosną bądź jesienią. Rozmnażając generatywnie pamiętajmy o stratyfikacji nasion. Warto dodać, że parzydło leśne może się samo rozsiewać.

Zastosowanie

Parzydło leśne nadaje się do naturalistycznych zestawień. Można zastosować je jako tło dla niższych roślin. Sprawdzi się jako soliter bądź posadzone w liczniejszej grupie. Ładnie zaprezentuje się w półcienistych zakątkach ogrodu razem z innymi roślinami cienia np. hostami czy też paprociami.

Parzydło leśne

Parzydło leśne

Uwagi końcowe
Uprawiając parzydło leśne, należy pamiętać, że jest rośliną trującą. W sprzedaży można nabyć ciekawą odmianę parzydła leśnego ‘Kneiffii’, charakteryzującą się silnie powycinanymi liśćmi, a także mniejszymi rozmiarami. Jej wysokość osiąga do około metra.

Powiązane posty

2 komentarze

EwaJ 05/19/2015 - 18:02

No popatrz Grzesiu – a u mnie tego nie ma! Prześliczna roślina, przypomina trochę nasze tawuły. Kto wie, może kiedyś sobie posadzę? Przesyłam pozdrowienia.

Odpowiedz
Greg 05/20/2015 - 14:22

Ewo nie można mieć wszystkiego 🙂 Faktycznie parzydło leśne ma kwiatostany podobne do kwiatostanów tawułki. U mnie rosną i tawułki i parzydło leśne 😉

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz