Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Bazie kotki- Wierzba iwa (Salix caprea) 'Pendula’
Bazie kotki

Wczesna wiosna to okres, w którym przyroda budzi się z zimowego snu. Obok kolorowych krokusów, hiacyntów, szafirków możemy odnaleźć inne bardzo ciekawe akcenty wiosennego przebudzenia.

Bazie kotki (Wierzba iwa)

Piękno puchatych kotków

Spacerując po parku zerknijmy wyżej, a na pewno ujrzymy konary pokryte bardzo charakterystycznymi, puchatymi tworami. Tak, to bazie kotki, popularne i nierozerwalnie związane z naszym krajobrazem. Masowo wykorzystywane jako materiał dekoracyjny w świątecznych akcentach oraz mieszkaniach.
Właścicielką najpopularniejszych „kotków” jest wierzba iwa (Salix caprea). Jej kwitnienie trwa od marca do kwietnia. Dekoracyjność iwy w zasadzie ogranicza się do kwiatów. Zasięgiem występowania obejmuje Europę oraz południowo- wschodnią Azję.
W Polsce najczęściej występuje na terenach wilgotnych, aczkolwiek jest powszechna w całym kraju. Jest bardzo tolerancyjna i daje sobie radę w zróżnicowanych warunkach. Wierzba iwa ze względu na swoją miododajność uznawana jest za jedną z najbardziej cenionych wierzb.

Bazie kotki

Popularna a zarazem wyjątkowa Salix caprea 'Pendula’

W ogrodzie najczęściej możemy spotkać jej odmianę o zwisających pędach Salix caprea ‘Pendula’. Jest to męska odmiana szczepiona, tak więc jej wysokość może być zróżnicowana. Osiąga do 2,5 m wysokości oraz charakteryzuje się złocistożółtymi kotkami.

Zastosowanie 

Salix caprea ze względu na wczesne kwitnienie jest jak najbardziej wskazana do sadzenia w parkach i ogrodach. Należy do podstawowych drzew wykorzystywanych przy zadrzewianiu otwartych przestrzeni. Odmiana ‘Pendula’ doskonale odnajdzie się na brzegu zbiornika wodnego oraz jako podstawowa roślina przy aranżacji klombu, gdzie będzie stanowić centralny punkt kompozycji. Wiosną, dekoracyjność jej kwiatów dopełnią drobne rośliny cebulowe, kwitnące w tym okresie.

Wierzba iwa

Bazie kotki (wierzba iwa zimą)

Cięcie

Jeżeli chodzi o cięcie, to ja swoją tnę zawsze zaraz po kwitnieniu i bez żadnych oporów skracam pędy na długość 3-4 pąków, zostawiając te najdorodniejsze. Wierzba przez sezon, znakomicie odradza się, tworząc wspaniały parasol, a wiosną pięknie zakwita.

Wierzba iwa- nowe przyrosty po silnym wiosennym cięciu

Więcej o przycinaniu wierzby przeczytasz tutaj. Zapraszam ?

Powiązane posty

3 komentarze

Paulina (ArchitekturaKrajobrazu.info) 09/09/2012 - 23:24

już za kilka miesięcy znów pojawią się kotki! trzeba tylko przetrwać zimę 🙂

Odpowiedz
Sylwia 08/12/2022 - 23:18

Fajna stronka

Odpowiedz
Grzegorz Bogucki 09/07/2022 - 23:33

Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz