Strona główna Rośliny cebulowe Krokusy – kolorowe zwiastuny wiosny

W tej zabieganej, poplątanej codzienności nie zauważyłem nawet, że wokół mnie coraz więcej wiosennych akcentów. Cieszą one, napawają optymizmem i uskrzydlają. W tym roku miałem okazję podziwiać już przebiśniegi. Delikatne, skromne pod względem kolorystyki, ale bardzo dekoracyjne. Poza nimi cieszą słoneczne ranniki, a ostatnio także krokusy, tak kolorowe, tak wyraziste, tak malownicze. Bez wątpienia nie powinno zabraknąć ich z żadnym ogrodzie. 

Krokusy- zwiastuny wiosny

Do moich ulubionych krokusów należą krokusy botaniczne np. krokus Tommasiniego, którymi można naturalizować rabaty, zakątki w ogrodzie. Delikatne, wyraziste bardzo szybko rozprzestrzeniają się. Z czasem tworzą rozległe łany, tak malowniczo prezentujące się w pobliżu drzew i krzewów liściastych. Skąpane w słońcu stają się jednymi z najbardziej widowiskowych zwiastunów wiosny.

Na kwitnienie krokusów, warto wybrać się do Doliny Chochołowskiej, gdzie widok kwitnących krokusów zapiera dech w piersiach 🙂 Kwitnący krokus spiski (Crocus scepusiensis), tworzy rozległe, fioletowe, bardzo fotogeniczne dywany,  które po prostu warto zobaczyć. A mieszkańcy Szczecina mają Jasne Błonia, które także zachwycają krokusami, gdzie i ja bywałem i podziwiałem 🙂

Odmiany ogrodowe może nie są tak ekspansywne jak formy botaniczne, ale mają większe kwiaty i dostępne są w wielu kolorowych odmianach. Także mają w sobie wiele piękna i nie powinno zabraknąć ich na wiosennych rabatach, skwerach, a także balkonach i tarasach.

Krokus

Krokusy

Krokusy to bardzo dekoracyjne kwiaty, a przy tym nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Najlepiej czują się na nasłonecznionym stanowisku w przepuszczalnym, próchniczym, ciepłym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. 

Zwiastuny wiosny

Krokusy

Crocus

Krokusowe przedwiośnie

Powiązane posty

2 komentarze

Iwa 02/28/2019 - 22:02

Ciągle dosadzam i ciągle ubywa.

Odpowiedz
Greg 03/01/2019 - 21:30

Nawet botanicznie nie dają rady?

Odpowiedz

Zostaw komentarz