Strona główna Dekoracyjne liście Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)- uprawa i pielęgnacja

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Monstera dziurawa

Monstera dziurawa to dla mnie jedna z ładniejszych roślin ozdobnych, którą z powodzeniem można uprawiać w domu. Raczej nie nadaje się do uprawy w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ  osiąga spore rozmiary. Poza tym lepiej przyrasta w dużych, widnych pomieszczeniach, oczywiście osłonięta przed  bezpośrednim nasłonecznieniem. Charakteryzuje się dużymi, zielonymi i powycinanymi liśćmi. Natomiast w odmianie ‘Variegata’ liście są pstre, choć ta odmiana nie przyrasta tak jak forma o zielonych liściach. Niestety w uprawie domowej monstera dziurawa bardzo rzadko zakwita, a kwiat jest typowy dla rodziny obrazkowatych. Warto dodać, że monstera mimo tego, że jest trująca to ma jadalne owoce, podobno bardzo smaczne.

Monstera deliciosa

Monstera deliciosa jest pnączem, epifitem, który w tropikalnych lasach osiąga do ponad 20 m wysokości,  w mieszkaniu ograniczy ją sufit. Wspina się po pniach drzew, ułatwiając sobie wspinaczkę korzeniami powietrznymi, które w uprawie domowej dla wielu są mało estetyczne. Korzenie powietrzne są bardzo ważne  dla prawidłowego rozwoju i wzrostu monstery, dlatego nie można ich usuwać. Taka uroda monstery dziurawej 🙂

Ładny okaz monstery widziałem na wakacjach w Hiszpanii. Wielkość jej powycinanych liści, zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. W sumie wówczas przypomniałem sobie o tej roślinie i ostatecznie kupiłem sobie sadzonkę monstery dziurawej do mieszkania. Jak na razie dobrze sobie radzi i niech już tak zostanie 😉

Młode okazy początkowo, charakteryzują się liśćmi sercowatymi pełnymi

Monstera dziurawa to roślina łatwa w uprawie, aby dobrze i szybko rosła wymaga dużo przestrzeni oraz dość jasnego pomieszczenia. Oczywiście poradzi sobie w półcienistych zakątkach, ale wówczas wraz z upływem czasu nie będzie aż tak widowiskowa.

Uprawa monstery dziurawej- podstawowe zasady:

  • Stanowisko– jasne do półcienistego. Pamiętajmy, aby nie narażać jej na bezpośrednie nasłonecznienie.
  • Temperatura– monstera bardzo dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (18-24°C)- unikamy spadków temperatury poniżej 15°C.
  • Podłoże- zakupioną monsterę dziurawą najlepiej przesadzić do nowego podłoża, które powinno charakteryzować się dobrą przepuszczalnością. Ziemia przeznaczona dla roślin domowych będzie ok, ważne aby wzbogacić ją w jednej trzeciej jakimś rozluźniaczem np. perlitem, żwirkiem czy też wermikulitem.
  • Wilgotność powietrza– w uprawie monstery dziurawej zwracamy uwagę także na wilgotność powietrza. W swoim naturalnym środowisku na brak wilgotności nie może narzekać, za to w naszych mieszkaniach już tak, zwłaszcza w okresie grzewczym. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, możemy postawić ją na podstawce wypełnionej keramzytem i zalanej wodą. Woda nie może stykać się z dnem doniczki. Innym sposobem na podwyższenie wilgotności jest umieszczenie pojemnika z monsterą w większym pojemniku, a przestrzeń między pojemnikami wypełnić wilgotnym torfem. Latem zależnie od potrzeby zraszamy monsterę nawet kilka razy w tygodniu, zimą zdecydowanie rzadziej.
  • Podlewanie– częstotliwość podlewania uzależniona jest od panujących warunków. W okresie silnego wzrostu a więc wiosną i latem częściej,  a zimą rzadziej. Ważne aby pomiędzy jednym a drugim podlaniem, górna warstwa podłoża lekko przeschła. Mamy wówczas pewność, że nie zalejemy naszej monstery, oczywiście pamiętając przy tym o warstwie drenażu, a także rozluźnionym podłożu, wykorzystanym do posadzenia rośliny. Do podlewania jak i zraszania liści,  wykorzystuje się przegotowaną i odstaną wodę.
  • Przesadzanie– młode rośliny przesadza się co roku, trochę starsze co 2- 3 lata, a w przypadku dużych roślin, rosnących w dużych donicach, wymienia się tylko wierzchnią warstwę podłoża. Przesadzając monsterę należy pamiętać o podporze np. paliku, który umieszczamy w donicy przesadzając roślinę. Próba jego wbicia po posadzeniu mogłaby się skończyć uszkodzeniem korzeni monstery.
  • Nawożenie–  od wiosny do jesieni dwa razy w miesiącu nawozem dla roślin zielonych.
  • Rozmnażanie– bezproblemowe, najlepiej wczesną wiosną, wegetatywne. Wystarczy pobrać sadzonkę z widocznym pąkiem i korzeniem powietrznym (sadzonka z jednym liściem bądź wierzchołkowa) i ukorzenić w wodzie bądź w podłożu (mieszanka torfu z piaskiem w stosunku 1:1) najlepiej nakrywając doniczkę folią, dla utrzymania stałej wilgotności powietrza).

Rozmnażanie monstery- sadzonka wierzchołkowa oraz sadzonka z jednym liściem

Szkodniki i choroby

Na szczęście monstera dziurawa nie należy do roślin podatnych na choroby i szkodniki. Przy jej niewielkich wymaganiach dobrze sobie radzi w naszych mieszkaniach. Oczywiście czasem pojawią się problemy.

Jeżeli chodzi o szkodniki to uważamy m.in. na wełnowce, przędziorki, miseczniki czy też tarczniki. Jeżeli już się pojawią, warto spróbować się ich pozbyć w sposób naturalny. Jak ja pozbyłem się wełnowców przeczytasz tutaj.

Zmiany na liściach wynikają głównie z przesuszenia, zalania rośliny czy też zbyt niskiej wilgotności powietrza. Przesuszenie monstery objawi się m.in. zasychaniem końcówek liści, podobnie jak w przypadku zbyt suchego powietrza. Zbyt mokre podłoże objawi się żółknięciem liści, a jak dojdą do tego duże spadki temperatury zimą, na liściach mogą pojawić się czarne plamy. Jeżeli zaniedbamy monsterę w nawożeniu, liście mogą być słabiej wybarwione. A w bardziej zacienionym zakątku roślina będzie bardziej wyciągnięta i nie będzie chciała za bardzo rosnąć. Warto dodać, że u starszych roślin naturalnym jest gubienie dolnych liści, dlatego też bardzo rozrośnięte okazy można po prostu odmłodzić, pozyskując z rośliny matecznej sporo sadzonek.

Aby monstera dziurawa rosła bezproblemowo, należy zapewnić jej przede wszystkim przestrzeń, jasne stanowisko, przepuszczalne podłoże, dość wilgotne powietrze, systematyczne nawożenie oraz podlewanie, pamiętając o tym, aby podłoże lekko przeschło przed następnym podlaniem.

Rozwijający się liść

Poza tym pamiętajmy o czyszczeniu liści z kurzu. Wystarczy miękka, wilgotna ścierka. Nie czyścimy młodych liści, bo są jeszcze bardzo delikatne i bardzo łatwo jej uszkodzić.

Czasem na liściach można zaobserwować krople wody, to zjawisko gutacji. Na brzegach liścia znajdują się tzw. hydatody, a więc szparki wodne, którymi roślina może odprowadzić nadmiar wody.

Powiązane posty

Zostaw komentarz