Strona główna Rośliny cebulowe Tulipany w czerwcu- wykopywanie cebul

Tulipany w czerwcu- wykopywanie cebul

Grzegorz Bogucki
Tulipany

W czerwcu wykopujemy cebule tulipanów. Najczęściej robimy to w drugiej połowie czerwca, a nawet na początku lipca. Dlaczego czerwiec?

Już w maju zaczynają zasychać liście tych wiosennych kwiatów, a cebule dojrzewają. Podjęcie decyzji o wykopaniu cebul, powinno być poparte sprawdzeniem dojrzałości cebul. Wykopujemy cebule, których łuska częściowo zmieniła barwę na jasny brąz. Nie należy czekać do pełnego zaschnięcia liści, wówczas będzie trudniej wydobyć z gleby wszystkie cebule wraz z przybyszowymi. U siebie tulipany wykopuję co dwa lata. Nie mam tyle czasu aby wykopywać je każdego roku. Moim zdaniem okres do dwóch lat nie wpływa negatywnie na tulipany, które mają sporo miejsca do rozrostu. Tulipany botaniczne ze względu na mniejsze rozmiary, można wykopywać nawet co trzy lata. Cebule wykopujemy po to aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zainfekowania przez chorobę grzybową. Wilgoć i ciepło stwarza doskonałe warunki do rozwoju chorób. Ważną kwestią jest także rozdzielenie cebul, dzięki czemu będą one lepiej rosły, a tym samym uzyskamy dorodniejsze kwiaty.
Cebule tulipanów wykopuję szpadlem i rozkładam w skrzynkach- zawsze ażurowych, gdyż zapewniają cyrkulację powietrza. Następnie są  suszone w przewiewnym, osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem miejscu. Jak aura dopisuje cebule tak leżakują przez kilka dni, po czym je oczyszczam i sortuję. Dzielę je na duże, średnie i przybyszowe, które jesienią trafiają na rozsadnik. Po oczyszczeniu leżakują w skrzynkach w suchych trocinach. Przy sortowaniu usuwam cebule uszkodzone, zdeformowane i chore. Temperatura przechowywana wynosi średnio 20 °C.
Przed sadzeniem zaprawiam je na mokro odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Powiązane posty

6 komentarzy

Marisol Arancibia 06/26/2011 - 18:20

hermoso los tulipanes y me gusta sobretodo el amarillo con flequillos, es precioso al igual que tu blog, saludos Marisol.

Odpowiedz
Greg 06/28/2011 - 23:35

Muy bien gracias:)

Tulipanes amarillos son 'Hamilton'

El suyo:)

Odpowiedz
Aston Markets opinie 04/24/2013 - 10:17

Wonderfull flower

Odpowiedz
Unknown 07/06/2013 - 08:53

Niezły poradnik 🙂 zna się pan na ogrodach to pragnę polecić stronkę http://www.rattanart.pl 🙂 mają tam genialne rozwiązania ogrodowe, przeważnie wyroby z technorattanu oraz prowadzą produkcję na zamówienie, więc jeżeli ma pan jakieś indywidualne wymagania to warto zadzwonić i zapytać się o zdolność produkcji 😉

Odpowiedz
Monika 10/22/2023 - 16:34

Co to dokładnie znaczy, że cebule przybyszowe trafiają na rozsadnik?

Odpowiedz
Grzegorz Bogucki 11/19/2023 - 00:36

To znaczy, że sadzone są na rozsadniku, a więc specjalnie wydzielonym miejscu w ogrodzie, które służy do przygotowywania rozsad. Na takim rozsadniku, cebulki przybyszowe podrosną, aby ostatecznie trafić na rabaty, na których zakwitną 🙂 Oczywiście można je też posadzić razem z więszymi cebulami w miejscu docelowym, jeżeli nie ma miejsca na rozsadnik 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz