Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Czy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) wymaga cięcia?

Czy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) wymaga cięcia?

Grzegorz Bogucki

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) uprawiam od wielu lat. Posiadam około 20-30 krzewów, z czego zdecydowaną większość uzyskałem poprzez rozmnażanie wegetatywne. Obecnie mamy zimę i już zastanawiam się, jak w tym roku krzewy zniosą ten trudniejszy okres, a także wiosenne przymrozki. Mimo że ogród znajduje się na Pomorzu Zachodnim, to jednak bywają lata, że krzewy bardzo przemarzają, co przekłada się na intensywność kwitnienia.

Hortensje

Dziś chciałem wspomnieć o przycinaniu hortensji ogrodowej. Mimo że krzew nie wymaga intensywnego cięcia, to już nie raz widziałem krzewy ścięte do samego podłoża. Hortensja ogrodowa jest krzewem, który nie kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego wiosenne cięcie pozbawia uprawiającego, zjawiskowego kwitnienia.
W zasadzie hortensji ogrodowej się nie tnie, poza wiosennym usuwaniem uszkodzonych bądź przemarzniętych pędów. Przemarznięte pędy to częsty widok, choć z cięciem tych pędów poczekajmy. Wiele pędów, które wczesną wiosną wydają się przemarznięte, późną wiosną w okresie wegetacji ożywa 🙂 Poza wspomnianym cięciem, po przekwitnięciu kwiatostanów hortensji ogrodowej, można je usunąć. U siebie usuwam je wiosną, ponieważ suche kwiatostany pięknie prezentują się późną jesienią i zimą.


Więcej na informacji na temat hortensji znajdziesz tutaj.

Powiązane posty

5 komentarzy

gosia 04/24/2015 - 17:47

Witam serdecznie, wczoraj kupiłam taka hortensje i zastanawiam się czy mogę ją trzymać na balkonie a późną jesienią przesadzić do ogrodu?
Mam też drugą hortensję, którą kupiłam rok temu w Ikei – niestety nie wiem jaka odmiana… Gdy jesienią kwiaty uschły, ścięłam je, a roślinę w donicy przeniosłam do domu i tak stała w kuchni całą zimę. Wypuściła jeszcze zimą zielone listki, ale od kilku miesięcy niewiele urosły. Obecnie wśród tych małych listków pojawiły się też kwiaty- małe karłowate. Zastanawiam się czy jeszcze coś będzie z tej hortensji?

Odpowiedz
Greg 04/28/2015 - 22:21

Witam serdecznie. Hortensje ogrodowe należą do roślin długowiecznych, ale nie można tego powiedzieć o krzewach uprawianych w donicach, zwłaszcza w mieszkaniu. Zakupiony krzew może Pani uprawiać na balkonie, a następnie posadzić w ogrodzie. Należy pamiętać, że w sprzedaży znajdują się różne odmiany, mniej lub bardziej mrozoodporne, więc o krzew w okresie zimy należy szczególnie zadbać, tak aby nie przemarzł.

Odnośnie drugiej hortensji, to lepiej było ją zostawić na balkonie i zabezpieczyć na zimę. A o wiele lepszym rozwiązaniem przechować w nieogrzewanym garażu czy też chłodnej piwnicy. W mieszkaniu jest za ciepło, aby można było uprawiać hortensję ogrodową. Ona musi przejść okres spoczynku. Można uprawiać ją na balkonie, ale na zimę nie przenosimy do mieszkania, tylko do chłodnego pomieszczenia bądź też przesadzamy do ogrodu.

Odpowiedz
Kaska 04/07/2019 - 13:18

Właśnie mam taką hortensje w doniczce i coś pomału budzi się.Mało listków wypuściła, gałązki wierzchnie zaschnięte,ale poczekam jak radzi autor do późnej wiosny i suche zetne.

Odpowiedz
Greg 04/07/2019 - 21:21

Ja są suche bez pąków, to nie ma co się spodziewać cudów i można usnąć, aż do żywej tkanki. Nie wiem jak była zimowana i jakie ma podłoże, ale trzymam za nią kciuki 🙂

Odpowiedz
Monika 02/29/2024 - 13:25

Dzień dobry!
Od wielu lat mam w ogrodzie różową hortensję ogrodową. Pokładające się gałązki ukorzeniły się i w dużym zagęszczeniu rośnie teraz obok siebie wiele egzemplarzy. Ponieważ ziemia jest u mnie piaszczysta, nie są zbyt bujne, jednak corocznie kwitną. Czy teraz, kiedy zaczynają puszczać już listki, mogę dokonać podziału?

Odpowiedz

Zostaw komentarz