Strona główna Encyklopedia roślin Acidantera dwubarwna- egzotyczny mieczyk w ogrodzie
Acidantera dwubarwna

Acidantera dwubarwna nazywana mieczykiem abisyńskim jest ciekawą reprezentantką świata roślin bulwiastych. Niestety nie zimuje w naszym klimacie, ale mimo to warto zaprosić ją do ogrodu. Jej egzotyczne i bardzo dekoracyjne kwiaty zasługują na swoje pięć minut w każdym ogrodzie. Można pokusić się także o jej uprawę na balkonie i tarasie.

Acidantera-dwubarwna
Acidantera dwubarwna w pełni kwitnienia

Rodzina

Mieczyk abisyński tak, jak mieczyki ogrodowe należy do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae).

Występowanie

Egzotyczna acidantera przybyła do nas ze wschodniej Afryki, a w ogrodach uprawia się głównie wyższą, bardziej dekoracyjną odmianę murielską.

Wygląd

Uprawiany w ogrodach mieczyk abisyński osiąga wysokość do około 100 cm, a podstawą jego dekoracyjności są widowiskowe, białe, pachnące kwiaty z ciemniejszym, brązowawym środkiem. Część podziemną rośliny stanowi bulwa pędowa, pokryta łuskami, podobna do bulwy dobrze nam znanych mieczyków ogrodowych, ale mniejsza. Z bulwy wyrasta do kilku mieczykowatych, wydłużonych liści oraz pęd kwiatowy, zakończony kilkoma kwiatami, tworzącymi luźny kwiatostan.

Acidantera-dwubarwna
Mieczyk-abisyński
Acidantera dwubarwna- liście

Okres kwitnienia

Kwitnienie tej rośliny przypada najczęściej na drugą połowę lata (VIII- IX). 

Warunki uprawy

Acidantera preferuje stanowisko słoneczne, choć jak zaistnieje taka konieczność, poradzi sobie także na lekko zacienionym. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne, dość lekkie, żyzne, próchnicze, o odczynie obojętnym, na pewno nie za ciężkie i mokre.

Pielęgnacja

W pielęgnowaniu mieczyk abisyński nie jest absorbujący, rośnie bez większego zaangażowania z naszej strony, choć dla wielu kłopotliwe może okazać się wykopywanie bulw na okres zimy.

Bulwy w grunt wysadza się w kwietniu, kiedy podłoże lekko już się ogrzeje. Głębokość sadzenia około 8- 10 cm, a odległości między bulwami 15- 20 cm. Jeżeli dysponujemy chłodniejszym, ale widnym pomieszczeniem, można pokusić się o wcześniejsze wysadzenie bulw do doniczek w marcu. Uzyskane w ten sposób rośliny na miejsce stałe wysadza się w drugiej połowie maja z bryłą korzeniową. Pamiętajmy, że przed wysadzeniem bulw, warto je zaprawić środkiem grzybobójczym, aby chronić roślinę przed chorobami, charakterystycznymi także dla mieczyków ogrodowych.

W okresie przedłużającej się suszy, nie zapominamy o podlaniu acidantery, a w przypadku mało zasobnego podłoża, także o nawożeniu około maja i w lipcu. Jeżeli podłoże jest żyzne, zasobne w kompost, nawożenie nie będzie konieczne.

Około października, jeszcze przed nadejściem przymrozków, wykopujemy acidanterę, ścinamy liście na wysokości około 5 cm, następnie suszymy w przewiewnym miejscu. Po przesuszeniu, bulwy sortujemy i przechowujemy np. w kartonie przesypane piaskiem, w temperaturze około 15- 18 stopni, gdyż w takiej temperaturze bulwy lepiej się przechowują, nie są tak podatne na gnicie.

Rozmnażanie

Mieczyk abisyński rozmnażamy tak jak mieczyki ogrodowe, a więc wykorzystując bulwy zastępcze oraz poprzez bulwki potomne, których tworzy się bardzo dużo. Po jesiennym wykopaniu i przesuszeniu, należy posortować bulwki potomne, pamiętając przy tym, że z najmniejszych bulw, kwitnące rośliny można uzyskać po około 3 latach. Wiosną najmniejsze bulwki potomne wysiewamy, jak nasiona w rowki (około 5 cm głębokości)  i dbamy o nie w okresie wegetacji, aby uzyskać dobry przyrost bulw. Najładniejsze kwiaty uzyskamy z dużych bulw 8- 10 cm średnicy i tak duże bulwy  najlepiej sadzić w reprezentacyjnych zakątkach ogrodu.

Zastosowanie

Te egzotyczne mieczyki najczęściej uprawia się na rabatach bylinowych. Piękno kwiatów można podkreślić sadząc je w takim miejscu, aby w okresie kwitnienia miały zielone tło. Acidantera ładnie zaprezentuje się w białym zakątku, a więc miejscu zdominowanym przez rośliny kwitnące na biało. Do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie, warto poszukać odmian niższych. Mieczyk abisyński nadaje się także na kwiat cięty.

Mieczyk-abisyński
Acidantera dwubarwna

Powiązane posty

Zostaw komentarz