Strona główna Rośliny cebulowe Uprawa i pielęgnacja mieczyków ogrodowych

Uprawa i pielęgnacja mieczyków ogrodowych

Grzegorz Bogucki
Mieczyk ogrodowy

Uprawa i pielęgnacja mieczyków ogrodowych nie jest szczególnie kłopotliwa. Należy jednak pamiętać, że bulwy mieczyków nie zimują w gruncie i należy je wykopać na zimę oraz przechować w zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (np. piwnicy), a wiosną ponownie posadzić.

Mieczyki ogrodowe wysadzam do gruntu pod koniec kwietnia. Uprawiam zaledwie kilka odmian, co stanowi niewielką namiastkę odmianowego bogactwa tych wyjątkowo zróżnicowanych roślin. Samych gatunków doliczono się kilkadziesiąt, a przecież liczba odmian jest dużo wyższa. W naszym krajobrazie, w stanie dzikim, możemy podziwiać mieczyka błotnego, dachówkowatego czy też drobnokwiatowego. Gladiolus x hybridus czyli mieczyki ogrodowe należą do najpopularniejszych mieczyków. Osiągają nawet 120 cm wysokości. Na szczycie prostej łodygi,  znajduje się kłosowaty kwiatostan, składający się nawet z dwudziestu kilku kwiatów.

Uprawa i pielęgnacja mieczyków ogrodowych

Jeżeli chodzi o uprawę i pielęgnację to mieczyki preferują słoneczne i zaciszne stanowiska. Podłoże powinno być próchnicze, bardzo żyzne i zasobne w składniki pokarmowe. Swoim podopiecznym zawsze staram się zagwarantować stanowisko wzbogacone obornikiem dwa lata wstecz. Zaprawione bulwocebule sadzę na głębokość około 10 cm, choć podchodzę do tego bardzo indywidualnie, zależnie od wielkości bulw.

Mieczyk ogrodowy

Kiedy kwitną mieczyki ogrodowe

Mieczyki ogrodowe kwitną latem.

Mieczyki ogrodowe w wazonie

Dla przedłużenia ich trwałości w wazonie, warto ścinać je z samego rana bądź późnym wieczorem. Miejsce cięcia, powinno być ukośne tak, aby powierzchnia cięcia była jak największa. Poza tym nie może stykać się ono ze ścianką wazonu. Co jakiś czas należy odnawiać miejsce cięcia oraz zmieniać każdego dnia wodę w wazonie.

Jesienne wykopywanie bulw mieczyków ogrodowych

Wielu z nas rezygnuje z uprawy mieczyków ogrodowych ze względu na konieczność wykopywania bulw na okres zimy. Mieczyki ogrodowe nie zimują w gruncie, choć może się zdarzyć, że w łagodne zimy przetrwają. Osobiście nie ryzykuję i zawsze je wykopuję. Czynię to w październiku, odcinając łodygę na wysokości około 5 cm. Wykopane bulwy należy osuszyć, posortować i ułożyć warstwami w skrzynkach. Bulwy przysypuję wiórami. Skrzynie przechowuję w magazynku, w którym temperatura wynosi kilka stopni.

Mieczyki wyrastają z bulwy, która w okresie wegetacyjnym zamiera, a nad nią tworzy się bulwa zastępcza. Dodatkowo, między bulwą mateczną i zastępczą tworzą się niewielkie bulwy przybyszowe, które warto zostawiać i wysiać wiosną do inspektu. Po około trzech latach powinny zakwitnąć. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób (twardej zgnilizny i fuzariozy) bulwocebule należy zaprawić odpowiednim środkiem przed posadzeniem.

bulwocebula mieczyka ogrodowego

Podsumowując mieczyki ogrodowe to bardzo dekoracyjne kwiaty, a ich uprawa i pielęgnacja nie jest aż tak bardzo zajmująca. Z pewnością warto zaprosić je do ogrodu 🙂 Więcej zdjęć mieczyka ogrodowego znajdziesz we wpisie Mieczyk ogrodowy (Gladiolus x hybridus). Zapraszam 🙂

Powiązane posty

2 komentarze

Marisol Arancibia 04/30/2011 - 23:44

Los gladiolos son hermosos, y vaya que están extendidos por el mundo, pues tu eres de Polonia y yo de Chile y los conozco perfectamente.
Quiero felicitarte y decirte que estoy muy contenta por la beatificación del Papa Juan Pablo II. un abrazo Marisol.

Odpowiedz
Beata T 05/01/2011 - 10:29

I znalazłam mnóstwo kwiatków i jeszcze więcej przydatnych informacji :))

Odpowiedz

Zostaw komentarz