Strona główna Trawy ozdobne Miskant chiński ‘Memory’- miskanty w ogrodzie

Miskant chiński ‘Memory’- miskanty w ogrodzie

Grzegorz Bogucki
Miskant chiński Memory

Miskanty swoje pięć minut mają przede wszystkim późnym latem i jesienią, kiedy to cieszą dekoracyjnymi kwiatostanami. Do najbardziej widowiskowych należą liczne odmiany miskanta chińskiego (Miscanthus x sinensis). Moim zdaniem jedną z ładniejszych odmian jest miskant chiński ‘Memory’. Pochodząca z Niemiec odmiana, cieszy się w naszym kraju olbrzymią popularnością. Jej popularność wynika przede wszystkim z bardzo widowiskowego kwitnienia. Warto dodać, że 'Memory’ szybko przyrasta i w uprawie zazwyczaj nie sprawia kłopotów.

Miskant chiński 'Memory'

Miskant ‘Memory’ to samoistny mieszaniec miskanta chińskiego z miskantem cukrowym. Miskant cukrowy należy do bardzo inwazyjnych i zazwyczaj nie jest uprawiany w ogrodach, zwłaszcza tych niewielkich. Na szczęście ‘Memory’ nie należy do roślin inwazyjnych, tworzy zwarte kępy i nie wytwarza rozłogów.

Miskant chiński 'Memory'

W okresie kwitnienia wysokość ‘Memory’ może osiągać nawet do 2,5 m. Srebrzystoperłowe kwiatostany, osadzone są na pędach kwiatostanowych, znacząco wystając ponad kępę liści. Wraz z przekwitaniem stają się bardziej puszyste nie tracąc na swojej dekoracyjności. Liście tej odmiany są dość szerokie, zielone z jasnym paskiem po środku. W górnej partii przewieszają się, tak więc kępa jest węższa u dołu, a szersza u góry. Warto dodać, że liście ‘Memory’ ładnie się przebarwiają jesienią. Najładniej na stanowisku słonecznym, ciesząc odcieniami żółci, pomarańczy, czy bardziej miedzianym kolorem.

Miskant chiński 'Memory'

W uprawie ‘Memory’ jest raczej bezproblemowa, podobnie jak inne odmiany miskanta chińskiego. A o uprawie miskantów w ogrodzie można przeczytać tutaj.

Kilka lat temu miskant chiński ‘Memory’ został doceniony na Międzynarodowej Wystawie ‘Zieleń to Życie’. Jak dobrze pamiętam był to 2016 rok. Zdobył wówczas pierwsze miejsce w Konkursie Roślin Nowości.

Powiązane posty

Zostaw komentarz