Strona główna Encyklopedia roślin Miskant chiński ‘Ferner Osten’ (Miscanthus sinensis ‘Ferner Osten’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Miskant chiński ‘Ferner Osten’ (Miscanthus sinensis ‘Ferner Osten’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Miskant chiński ‘Ferner Osten’

Miskanty chińskie (Miscanthus sinensis) to jedne z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych traw ozdobnych. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian, a jedną z nich jest miskant chiński ‘Ferner Osten’. Odmiana najbardziej zachwyca pod koniec lata i jesienią, a więc w okresie kwitnienia.

Miskant chiński ‘Ferner Osten’

Rodzina

Poaceae– wiechlinowate

Występowanie

Gatunek pochodzi z Azji m.in. Chin. Dzięki pracom hodowlanym, uzyskano wiele odmian miskanta chińskiego m.in. ‘Ferner Osten’.

Wygląd

Miskanty to kępiaste trawy, których wysokość w okresie kwitnienia może przekroczyć nawet 2 m. Zależnie od odmiany kwitną już w sierpniu i jesienią, choć kwiaty mogą stanowić element dekoracyjny nawet w okresie zimy. Miskant chiński ‘Ferner Osten’ w okresie kwitnienia osiąga do około 1,5 metra wysokości, a bez kwiatostanów do około 90 cm. Liście zielone z jasnym paskiem, biegnącym wzdłuż liścia, jesienią przebarwiające się (purpurowożółte), łukowato opadające. Kwiatostany początkowo ciemnoczerwone z białymi końcówkami. Z czasem kwiaty są mniej czerwone, jaśnieją aż stają się bardziej srebrzyste.

Miscanthus sinensis ‘Ferner Osten’

Miskant chiński ‘Ferner Osten’

Okres kwitnienia

Sierpień- październik

Warunki uprawy

Miskant chiński ‘Ferner Osten’ wymaga stanowisk słonecznych do lekko zacienionych. Podłoże umiarkowanie wilgotne, próchnicze, przepuszczalne, dość żyzne.

Pielęgnacja

Nowo posadzone rośliny w razie potrzeby podlewamy, a także zabezpieczamy na zimę. Podłoże warto wzbogacić kompostem. Miskant chiński nie jest wymagającą rośliną, dlatego nie ma przy nim za wiele do zrobienia. Poza tym jest tolerancyjny i poradzi sobie w mniej przychylnych warunkach. Pamiętajmy, aby na wiosną kępę nisko przyciąć.

Rozmnażanie

Podział rośliny (wiosna).

Zastosowanie

Ogrody z trawami w roli głównej, naturalistyczne kompozycje, rabaty bylinowe, pojemniki.

Miskant chiński ‘Ferner Osten’

Powiązane posty

Zostaw komentarz