Strona główna Byliny Funkia (Hosta) ‘Frances WilIiams’- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Funkia (Hosta) ‘Frances WilIiams’- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Funkia ‘Frances WilIiams’

Funkie to jedne z moich ulubionych bylin, które cenię przede wszystkim za ładne i zróżnicowane liście. Mimo że kwiaty też są dekoracyjne, to jednak zazwyczaj skupiam się na liściach. Rodzaj Hosta obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin i setki odmian, dlatego też jest w czym wybierać. Tytułowa funkia trafiła do mnie wiele lat temu i od tamtej pory stała się jedną z moich ulubionych 🙂

Funkia (Hosta) ‘Frances WilIiams’- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Rodzina
Asparagaceae– szparagowate
Występowanie
Ojczyste strony funkii to Daleki Wschód m.in. Japonia. Odmiana ‘Frances Williams’ to sport odmiany ‘Elegans’, wyselekcjonowany w drugiej połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia.
Wygląd
Odmiana ‘Frances Williams’ do odmiana umiarkowanie rosnąca, osiąga do około 50- 60 cm wysokości i nawet metr szerokości. Liście duże do 25- 30 cm długości i 20-25 cm szerokości. Liście sztywne, grube, niebieskozielone z żółtym, nieregularnym obrzeżem. Na stanowisku bardziej zacienionym obrzeże jest bardziej zielone jak żółte. Kwiaty osadzone w grupie na łodydze kwiatostanowej, osiągającej do 70- 80 cm wysokości. Kwiaty lejkowate, białe.
Funkia ‘Frances WilIiams’
Okres kwitnienia
‘Frances Williams’ tak jak inne hosty kwitnie latem (VII- VIII).
Hosta ‘Frances WilIiams’ kwiatostany
Warunki uprawy
Funkie to kępiaste rośliny cienia, a więc najlepiej uprawiać je na stanowiskach półcienistych do cienistych. Niektóre odmiany z dobrym efektem mogą rosnąć także na stanowisku słonecznym, choć do tych odmian, z pewnością nie zaliczymy ‘Frances Williams’. Odmiana jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne.Tak jak inne funkie ‘Frances Williams’ wymaga zacisznego zakątka, podłoża żyznego, próchniczego, dostatecznie wilgotnego, a przy tym przepuszczalnego, dzięki któremu unikniemy zalegania wody, która może zagrozić roślinie, zwłaszcza w okresie spoczynku, a więc zimą. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 6).
Chcąc zapewnić roślinie jak najlepsze warunki uprawy zadbajmy o dobre podłoże, które warto wzbogacić w próchnicę. Na dno dołka, w którym zostanie posadzona hosta można wysypać kilkucentymetrową warstwę drenażu, gdy rodzime podłoże jest zbyt ciężkie. Strukturę podłoża poprawi dobrze wszystkim znany kompost, który jest jednocześnie świetnym nawozem organicznym.
Pielęgnacja
W uprawie ‘Frances Williams’ nie jest zajmująca, ale warto pamiętać o ściółkowaniu, nawożeniu czy też podlewaniu. Na wyściółkowanej rabacie zostaną podkreślone bardzo dekoracyjne liście, a przede wszystkim zostanie ograniczone parowanie wody z podłoża, które dłużej będzie wilgotne. Przy tak dużej masie zielonej, stała wilgotność podłoża jest niezwykle istotna. Jako nawożenie najlepiej wykorzystać nawozy organiczne np. wspomniany wcześniej kompost. Przy takim nawożeniu nie ma mowy o przenawożeniu.
W razie potrzeby funkie podlewamy. Odmiana jest mrozoodporna, dobrze znosi nasze zimy.
Funkia ‘Frances WilIiams’
Rozmnażanie
Hostę ‘Frances Willimas’ najłatwiej rozmnożyć poprzez podział, wczesną wiosną, a więc na samym początku ruszenia wegetacji. Najlepiej dzielić kilkuletnie, bardziej rozrośnięte okazy. Odmiana wytwarza dużo nasion i rozsiewa się, ale siewki nie są tak atrakcyjne jak roślina mateczna.
Funkia ‘Frances WilIiams’
Zastosowanie
Odmiana ‘Frances Williams’ świetnie sprawdzi się w zacienionych zakątkach ogrodu m.in. na rabatach bylinowych, a także w towarzystwie krzewów. Można ją wykorzystać jako roślinę okrywową, obsadzając przestrzenie pod koronami drzew. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej.
Hosta ‘Frances WilIiams’ w towarzystwie

Powiązane posty

5 komentarzy

EwaJ 07/28/2017 - 17:23

To wyjątkowo piękna i dekoracyjna odmiana! Uwielbiam hosty i mam ich wiele w ogrodzie. Najlepiej rosną jednak przed domem, od północnej strony.
Podsunąłeś mi Grzesiu fajny pomysł z uprawą w pojemnikach, muszę spróbować.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

Odpowiedz
Greg 07/28/2017 - 22:32

One są tak dekoracyjne, że ciężko ich nie uwielbiać 🙂 To rośliny cienia, więc najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych do cienistych. W sumie część odmian może rosnąć na stanowisku bardziej nasłonecznionym, ale w pełnym słońcu nie dorównają tym ze stanowisk półcienistych, oczywiście jeżeli będą miały zapewnione jak najbliższe optymalnym warunki. Funkie w pojemnikach to świetny pomysł i także w takiej odsłonie mogą zachwycać. Polecam i pozdrawiam słonecznie G.

Odpowiedz
Olimpia Werol 07/28/2017 - 22:47

Piękne te funkie, faktycznie jest co podziwiać. A z drugiej strony, to podziwiam Ciebie, świat roślin jest taki bogaty, a Ty tu z taką znajomością tematu rozprawiasz o każdej roślince. Serdeczności przesyłam 🙂

Odpowiedz
Greg 07/28/2017 - 23:14

Dziękuję 🙂 Jak każdy z nas wciąż się uczę i tak niewiele wiem, ale może to i dobrze, gdyż nie ma mowy o nudnym życiu. Świat roślin i ogrodów pochłonął mnie całkowicie, a dzielenie się tym co mi w duszy gra, to sama przyjemność. Z pozdrowieniami G.

Odpowiedz
Unknown 08/01/2017 - 10:53

Dość ciekawa roślina, myślę że na pewno zagości w ogrodzie moich rodziców. Pozdrawiam i polecam artykuł.

Odpowiedz

Zostaw komentarz