Klon jest rodzajem skupiającym ponad sto gatunków roślin drzewiastych, od niewielkich krzewów po majestatyczne drzewa. Wiele z nich uprawiamy w naszych ogrodach, a także podziwiamy w zieleni miejskiej oraz w lasach i na bezdrożach. Klon palmowy to jeden z najbardziej widowiskowych gatunków rodzaju, powszechnie uprawiany w ogrodach. W stanie dzikim występuje w lasach m.in. w Japonii i Korei. To zazwyczaj wielopienne, niewielkie drzewko bądź większy krzew. Osiąga do kilku metrów wysokości i niewiele mniejszą szerokość. Gatunek doczekał się setek odmian różniących się m.in. wielkością, pokrojem oraz liśćmi. Klony palmowe gubią liście na zimę, ale zanim to nastąpi, widowiskowo się przebarwiają jesienią. Do najbardziej znanych odmian, które uprawiamy w naszych ogrodach, należą m.in. ‘Atropurpureum’, ‘Butterfly’, ‘Orange Dream’, ‘Garnet’, ‘Bloodgood’.
Grupa Dissectum
‘Emerald Lace’ to także ciesząca się dużą popularnością odmiana, zaliczana do grupy ‘Dissectum’. Grupa ta skupia odmiany charakteryzujące się m.in. silnie powycinanymi, pierzastymi liśćmi. Do tej grupy zaliczamy także odmianę ‘Garnet’ czy też bardzo starą odmianę ‘Dissectum’.
Dekoracyjne liście
Odmiana ‘Emerald Lace’ pochodzi z Ameryki. Charakteryzuje się początkowo bardziej przewieszającym się pokrojem, z czasem wzniesionym. Jej liście są zielone. Wczesną wiosną bardziej limonkowe. Jesienią przebarwiają się w odcieniach czerwieni i pomarańczy. Są silnie powycinane, bardzo dekoracyjne i co najważniejsze dość szybko się rozwijają wiosną, jeżeli porównamy do innych odmian. I trochę później opadają.
Klon palmowy 'Emerald Lace’- uprawa i pielęgnacja
W uprawie ważne jest, aby zapewnić roślinie odpowiednie podłoże. Powinno ono być wilgotne, przepuszczalne, próchnicze o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko najlepiej z rozproszonym światłem, zaciszne i wilgotne. Nie sadzimy klonów palmowych na stanowiskach wietrznych, mocno nasłonecznionych, a także w podłożu ciężkim, mało przepuszczalnym, zbitym i mokrym. Z pewnością świetnie sobie poradzi w pobliżu oczka wodnego na skarpie. Ogólnie odmiana ta nie wymaga cięcia, chyba że w razie potrzeby. U siebie klony palmowe tnę pod koniec lata i wczesną jesienią. Po posadzeniu i w okresie suszy należy pamiętać o podlewaniu. Nawożenie wiosną, a jesienią dodatkowo można podsypać drzewko kompostem. Jako że klony palmowe mają płytki system korzeniowy, warto je ściółkować. Odmiana dobrze znosi polskie zimy, choć przez pierwsze lata warto ją okryć, zwłaszcza w chłodniejszych regionach. Należy uważać także na wiosenne przymrozki.
Klon palmowy ‘Emerald Lace’ jest odmianą dość szybko przyrastającą. Po dziesięciu latach osiąga około 1,2m- 1,8m wysokości, a ostateczna jego wysokość to około 3 m.
Obok klona japońskiego warto zwrócić uwagę także na klony japońskie. Nie są one tak wymagajace, a równie dekoracyjne. Jedną z bardziej znanych odmian tego gatunku jest ’Aconitifolium’.
Podobnymi warunkami uprawy charakteryzuje się także zimozielona skimia japońska, która także warta jest naszej uwagi, jeżeli poszukujemy wyjątkowych roślin do naszego ogrodu.