Strona główna Byliny Przetacznikowiec wirginijski- wysoka bylina o strzelistych kwiatostanach

Przetacznikowiec wirginijski- wysoka bylina o strzelistych kwiatostanach

Grzegorz Bogucki
Przetacznikowiec wirginijski

Zaliczany do rodziny babkowatych (Plantaginaceae) przetacznikowiec wirginijski (Veronicastrum virginicum) to okazała bylina, tak doskonale odnajdująca się na rozległych rabatach w większych ogrodach. Jej strzeliste kwiatostany dynamizują kompozycje, sprawiając że lato na rabacie będzie jeszcze ciekawsze. Innym gatunkiem, zbliżonym do przetacznika wirginijskiego jest przetacznikowiec syberyjski (Veronicastrum sibiricum), który także zasługuje na uwagę. To również wysoka bylina o równie ładnych, strzelistych kwiatostanach.

W stanie dzikim przetacznikowiec wirginijski występuje na wilgotnych łąkach, bagiennych terenach Ameryki Północnej. Bylina ta kwitnie latem i bez większych problemów będzie cieszyć nasze oczy przez wiele lat, coraz bardziej się rozrastając, tworząc okazałe kępy. Gatunek z powodzeniem można rozmnażać generatywnie, a więc poprzez wysiew nasion, ale odmiany, należy rozmnażać wegetatywnie poprzez podział wczesną wiosną. W okresie kwitnienia, można usuwać przekwitnięte kwiatostany, choć pozostawione, stanowią ciekawy akcent w uśpionym w okresie zimy ogrodzie.

Wybrane odmiany przetacznikowca wirginijskiego to m.in.:

‘Cupid’– około 80- 90 cm wysokości, kwiaty liliowo- różowe;

‘Lavendelturm’– do około 2 m wysokości, kwiaty lawendowo- niebieskie;

‘Temptation’– wysokość do około 1,8 m, kwiaty fioletowo-niebieskie;

‘Pink Glow’– wysokość około 1,2-1,5 m, kwiaty z lekko różowym odcieniem;

‘Pointed Finger’– około 1,5 m wysokości, kwiaty lekko niebieskie.

To w pełni mrozoodporna bylina, którą najlepiej sadzić w tylnej części, słonecznej rabaty.  Jej wysokość może osiągać do 180 cm, a nawet 2 m. Może i poradzi sobie w lekkim zacienieniu, ale najlepiej i najobficiej kwitnie na stanowisku w pełni nasłonecznionym. Przetacznikowiec nie jest wymagający pod względem podłoża, ale wzbogacenie podłoża dobrze rozłożonym kompostem, jak najbardziej wskazane. Niestety nie przepada za suszą, najlepiej byłoby, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne,  dzięki czemu bylina w okresie kwitnienia będzie ładnie wyglądać całościowo, razem z zielonymi liśćmi, okółkowo ułożonymi na łodygach.

Gatunek kwitnie na biało, ale odmiany dostępne  w sprzedaży mogą być mniej lub bardziej wybarwione na różowo czy też fioletowoniebieskie. Kwitnące przetacznikowce zwabiają licznie owady zapylające, tak więc ogród będzie jeszcze bardziej tętnił życiem.

Przetacznikowiec wirginijski

Powiązane posty

Zostaw komentarz