Strona główna Byliny Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Szałwia omszona

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Szałwia omszona

Rodzina

Lamiaceaaejasnotowate

Występowanie

Europa, Azja. W stanie dzikim spotykana również w Polsce.

Wygląd

Bylina osiągająca do około 60 cm wysokości (wysokość zmienna, zależnie od odmiany). Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, liście wydłużone, jajowate, pomarszczone. Kwiaty zebrane w kłosowate kwiatostany, bardzo dekoracyjne. Barwa kwiatów to odcienie niebieskiego i fioletu, a także różowa i biała.

Salvia nemorosa

Salvia nemorosa

Salvia nemorosa

Okres kwitnienia

Szałwia omszona kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Przyciąga wówczas liczne owady. Po kwitnieniu należy ściąć kwiatostany, aby pobudzić roślinę do ponownego zakwitnięcia jesienią. Kwitnienie nie będzie aż tak obfite jak wczesnym latem.

Warunki uprawy

Salvia nemorosa wymaga stanowiska słonecznego, zacisznego, a także przepuszczalnego podłoża. Na stanowisku z ograniczonym dostępem światła,roślina mniej zwarta, pokłada się. Unikamy mokrego podłoża. Szałwia omszona preferuje glebę umiarkowanie suchą, na której lepiej sobie radzi, ładnie zimuje, a także jest mniej narażona na choroby grzybowe np. mączniaka prawdziwego.

Pielęgnacja

W uprawie szałwia omszona nie jest zajmująca. Wystarczy zadbać o podłoże oraz dobre stanowisko, a będzie bezproblemowo rosła, krzewiła się i kwitła. Świeżo posadzone rośliny należy systematycznie podlewać, a starsze okazy w razie potrzeby. Mimo że szałwia omszona nie boi się suszy, to jednak podczas kwitnienia zbyt suche podłoże, może skrócić okres kwitnienia. Aby wydłużyć kwitnienie, warto na bieżąco usuwać przekwitające kwiatostany.
W momencie gdy szałwia omszona kończy kwitnienie, ścinamy wszystkie kwiatostany, nawozimy i czekamy na kolejne kwitnienie jesienią.
W przypadku gdy kwiatostany nie zostaną usunięte, roślina wytworzy nasiona i będzie się rozsiewać.
Silne, wiosenne cięcie szałwii omszonej (blisko podłoża) spowoduje, że w okresie wegetacji, roślina będzie zwarta, obficie kwitnąca.

Rozmnażanie

Szałwię najczęściej rozmnażamy poprzez podział wiosną. Inne sposoby to wysiew nasion, a także sadzonki pędowe. Pamiętajmy, że szałwia omszona daje samosiew.

Zastosowanie

Salvia nemorosa jest wyrazistą byliną, którą warto posadzić w ogrodzie. Czasem bywa sadzona w pojemnikach i uprawiana na balkonach i tarasach. W moim ogrodzie rośnie m.in. na skalniaku. Świetnie się sprawdzi jako roślina obwódkowa, a także jako towarzystwo dla wielu zróżnicowanych bylin m.in. nachyłków, irysów, liliowców.
Szałwia

Uwagi końcowe

Salvia nemorosa jest dostępna w wielu odmianach różniących się między innymi barwą kwiatów, wysokością, a także pokrojem. Wybrane odmiany to m.in. ‘Ostfriesland’ (kwiaty fioletowopurpurowe, wysokość do około 50 cm), ‘Adrian’ (kwiaty białe, wysokość do około 50 cm), ‘Pusztaflamme’ (bardzo okazałe, purpurowe kwiatostany, wysokość około 50-60 cm).
Odmiana 'Caradonna’ zachwyca bardzo intensywną barwą kwiatów, osiąga około 45- 60 cm wysokości. nie jest podatna na pokładanie się i fantastycznie prezentuje się posadzona w większej grupie w towarzystwie innych bylin, także traw.

Salvia 'Caradonna'

Powiązane posty

8 komentarzy

Hanna Pater 05/30/2015 - 08:21

Uwielbiam szałwię. U mnie rośnie jako towarzyszka róż. Mam tez białą, która jest nieco mniejsza. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 06/08/2015 - 18:25

Tak ładną bylinę, nie sposób nie lubić 🙂 Niezależnie w jakiej kolorystyce, zawsze warta uwzględnienia w ogrodowych kompozycjach 🙂

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
grzebyczek 06/07/2015 - 15:37

…" unikamy mokrego podłoża"… a na fotkach z roślinkami, które podłoże mokre uwielbiają…właśnie tak jest z roślinkami…one potrafią się dostosować do naszych warunków…i za to je uwielbiamy… Pozarawiam Jola i mój grzebyczkowy świat

Odpowiedz
Greg 06/08/2015 - 18:31

Rośliny potrafią poradzić sobie w mniej przychylnych warunkach, ale najbardziej widowiskowe, będą wówczas, jeżeli zapewnimy im jak najbliższe optymalnym warunki. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe.

Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Unknown 07/02/2018 - 20:48

🙂 Rosliny sa niesamowite . u mnie nad jeziorami brzegi sa pokryte tymi bylinami ….. w tej chwili kwieci sie i swieci pieknym fioletem !!!!! Rosnie na totalnie mokrym podlozu wrecz prawie w wodzie ……

Odpowiedz
Unknown 10/13/2019 - 05:59

Dzień dobry
W tym roku na wiosnę wsadziliśmy kilkanaście sadzonek szałwi białej, kwitla do końca września. Proszę o informację jak przygotować bylinę do zimy – przyciąć przed zimą czy lepiej wczesną wiosną i do jakiej wysokości? Przekwitniętych kwiatostanów niestety nie usuwałam.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Greg 10/13/2019 - 21:00

Witam 🙂 Mam rozumieć, że chodzi o szałwię omszoną w odmianie kwitnącej na biało? Lepiej przyciąć wiosną, bardzo nisko (przy ziemi). Przez zimę część naziemna, będzie stanowiła ochronę przed zimową zawieruchą. Szałwię omszoną przycinamy dwukrotnie, a więc po pierwszym kwitnieniu (latem), po to aby zakwitła jeszcze raz, choć drugie kwitnienie jest skromniejsze. Zastawia mnie czy się rozsieje, bo szałwia omszona, często rozsiewa się bardzo obficie, więc aby tego uniknąć wystarczy ściąć kwiatostany. Szałwia omszona jest byliną, która zazwyczaj dobrze zimuje w naszym klimacie i nie ma z nią większych problemów. Trzymam kciuki, aby dobrze przezimowała i pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Unknown 10/14/2019 - 04:45

Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź?

Odpowiedz

Zostaw komentarz