Strona główna Byliny Nachyłki (Coreopsis) – kilka słów o gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Nachyłki (Coreopsis) – kilka słów o gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Grzegorz Bogucki
Nachyłki

Letnie rabaty bez wątpienia powinny zostać wzbogacone  o nachyłki, a więc jedne z ładniejszych kwiatów lata. Uprawiane w ogrodach nachyłki ( znamy około 100 gatunków) to rośliny jednoroczne m.in. nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria), nachyłek Drummonda (Coreopsis basalis), bądź rośliny wieloletnie m.in. nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata), nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) czy też bardzo ciekawy nachyłek różowy (Coreopsis rosea).

Nachyłki

W swoim ogrodzie mam zaledwie dwa gatunki nachyłka, które cieszą swą ciepłą barwą. Cenię zarówno nachyłka okółkowego, jak również nachyłka wielkokwiatowego. Oba gatunki są dopełnieniem letnich kompozycji.

Gatunki jednoroczne
Na początek parę słów o gatunkach jednorocznych. Wcześniej wspomniałem o najbardziej popularnych gatunkach. Muszę przyznać, że są one warte uwagi. Nachyłek Drummonda o pierzastych liściach, osiąga ponad 50 cm wysokości (do około 70 cm), a jego kwiatostan ma barwę żółtą z niewielką domieszką barwy brunatnej. Kwitnie całe lato, a jego kwitnienie można przyśpieszyć, wysiewając nasiona już w marcu. Zazwyczaj nasiona sieje się bezpośrednio w grunt pod koniec kwietnia. Przy licznych siewkach jesteśmy zobligowani do ich przerwania.

Nachyłek barwierski (dwubarwny) bardzo przypomina wspomnianego wcześniej reprezentanta jednorocznych nachyłków, jednak podstawową różnicą są kwiaty intensywniej wybarwione na purpurowo, a liście bardziej pierzaste i drobne. Oba gatunki występują w licznych odmianach, tak więc znajdziemy tam wyższe okazy, doskonałe na rabaty, jak również niższe, które sprawdzą się także na balkonie. Możemy je zastosować także na kwiat cięty. Warto wiedzieć, że ich kwitnienie przypada na 10- 12 tydzień od wysiania, tak więc przy wcześniejszym siewie można obliczyć, kiedy możemy spodziewać się kwitnących roślin.

Nachyłek barwierski

Gatunki wieloletnie
A teraz parę słów o nachyłkach bylinowych, które można spotkać także w moim ogrodzie. Zacznę od nachyłka okółkowego, bo to tak naprawdę mój ulubiony. Mam go już kilka lat, a otrzymałem sadzonkę od  pasjonatki naturalistycznie ukwieconych ogrodów. Nachyłek z pewnością wpisuje się w tego typu stylistykę. Osiąga około 50- 60 cm wysokości, nie jest ekspansywny i tworzy zwarte kępy o pierzastych- igiełkowych liściach. Kwiaty nie za duże, żółte, bardzo liczne i kwitnące przede wszystkim w lipcu i sierpniu. 

Nachyłek okółkowy

Nachyłek okółkowy

Dużymi kwiatami charakteryzuje się nachyłek wielkokwiatowy, którego kwiaty osiągają nawet 8 cm średnicy. Jego liście różnią się od liści nachyłka okółkowego, są podłużne, lancetowate, zwłaszcza w dolnych partiach rośliny. Niestety roślina nie jest długowieczna, ale można przedłużyć jej żywotność poprzez jesienne (jeszcze we wrześniu) przycięcie wszystkich pędów. 

Nachyłek

Nachyłek wielkokwiatowy

Natomiast nachyłek okółkowy w przeciwieństwie do wielkokwiatowego należy do bylin długowiecznych.

Uprawa i pielęgnacja
Aby rośliny dobrze rosły, należy zapewnić im przede wszystkim słoneczne i ciepłe stanowisko. Co do podłoża nachyłki nie mają wygórowanych wymagań, jednak warto, aby podłoże było umiarkowanie żyzne, luźne oraz dość wilgotne. Nachyłki nie przepadają za przedłużającą się suszą, przez którą słabiej kwitną, na dodatek drobniejszymi kwiatami. Bylinowe formy, możemy rozmnożyć poprzez podział w okresie wiosennym bądź po kwitnieniu

Zastosowanie
Nachyłki to bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie kwiaty, które doskonale uzupełnią letnie rabaty. Liczne odmiany, nawet różowo kwitnące, sprawiły że mamy w czym wybierać i tworzenie letnich kompozycji nie będzie znowu aż tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Gorąco polecam 🙂

Nachyłki

Powiązane posty

4 komentarze

Giga 08/28/2011 - 01:09

W moim ogródku "goszczą" nachyłki. Pozdrawiam

Odpowiedz
Anonimowy 08/28/2011 - 08:35

Bardzo polubilam nachylki, ktore tego lata po raz pierwszy zagoscily na mojej rabacie. Tym bardziej cieszy mnie fakt, ze sa dlugowieczne.

Odpowiedz
Gabi 08/28/2011 - 13:15

U mnie tez rosną dwa gatunki… więcej chyba nie chcę…

Odpowiedz
Agnieszka @ From Inspiration To Realisation 08/29/2011 - 01:26

ja także mam w swoim ogrodzie dwa gatunki, ale podczas wczorajszej wyzyty u ogrodnika widziałam odmiane w kolorze pudrowego różu, czekam na przecenę :o)

Odpowiedz

Zostaw komentarz