Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.
Rodzina
Caryophyllaceae- goździkowate
Występowanie
Goździk brodaty występuje w południowo- wschodniej Europie, a także Azji (m.in. Chinach).
Wygląd
Uprawiane w ogrodach goździki brodate osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.
Okres kwitnienia
Goździk brodaty kwitnie od około czerwca do sierpnia w drugim roku uprawy.
Warunki uprawy
Goździki brodate wymagają stanowisk słonecznych do półcienistych. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, najlepiej wzbogacone kompostem, dostatecznie wilgotne, przepuszczalne o odczynie obojętnym do zasadowego.
Pielęgnacja
Dekoracyjne goździki brodate nie należą do trudnych w uprawie, ale chcąc cieszyć się ładnym wyglądem roślin, należy zadbać o zasobne, dostatecznie wilgotne podłoże. Na zbyt suchym i ubogim podłożu goździki są mizerne i gorzej kwitną. Pamiętajmy o nawożeniu, a w razie potrzeby także o podlewaniu.
Rozmnażanie
Dianthus barbatus rozmnaża się poprzez nasiona. Wysiewamy je w czerwcu np. na rozsadniku. Małe siewki (3-4 pary liści) pikujemy w rozstawie około 5 x 5 cm, a w sierpniu sadzimy na zagonie, na którym pozostaną do wiosny, chyba że zostaną wysadzone na miejsce stałe jeszcze jesienią. Sadzonki wysadzamy co 25 X 30 cm.
Uzyskane sadzonki zakwitną w roku następnym, a po przekwitnięciu i dojrzeniu nasion dadzą samosiew.
Jeżeli zależy nam na konkretnych kolorach kwiatów, najlepiej każdego roku kupić konkretne odmiany i samodzielnie uzyskać sadzonki.
5 komentarzy
Uwielbiam te kwiatuszki. Są niezawodne, kolorowe, trwałe do tworzenia bukiecików. Zapomniałam je wysiać, ale myślę, że jeszcze można:):):):):)
Dokładnie są niezawodne. W moim rodzinnym ogrodzie znów liczę na obfity samosiew, ale w przyszłym roku z pewnością zostaną zakupione ciekawsze odmiany 🙂 Nie czekałbym tylko jak najszybciej wysiał, nawet jutro 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Mam pytanie. Ziarenka wysiewam w domu na parapecie w czerwcu. A sierpniu te małe sadzonki daję na działkę na rabate. I tam zimują A następnego lata kwitną ?proszę o odpowiedź. Kasia
Nasiona najlepiej wysiać na działce na rozsadniku, czy też w zimnym inspekcie w maju, czerwcu. Siewki pikujemy , gdy będą miały z 3- 4 liście. Sadzonki na miejsce stałe wysadzamy jesienią bądź wiosną. Można też przechować je przez zimę w donicach w chłodnym pomieszczeniu. U mnie wysadzane były i wiosną, i jesienią. Przy czym zazwyczaj miałem je z samosiewu 🙂 Pozdrawiam G.
Zapomniałem dodać, że faktycznie, kwitną w następnym roku po wysianiu nasion 🙂
Pozdrawiam G.