Strona główna Dekoracyjne liście Obrazki włoskie (Arum italicum) – dekoracyjne liście i owoce
Arum italicum

Obrazki włoskie to bulwiasta bylina, dekoracyjna głównie z liści i jagód. Kwiaty ma typowe dla roślin z rodziny obrazkowatych. W okresie kwitnienia, kwiaty często „gubią się” między liśćmi, dlatego też można przegapić ich kwitnienie. To ciekawa roślina o wyjątkowo dekoracyjnych liściach z ładnym jaśniejszym wzorem.  A co ważne liście ukazują się dopiero jesienią i cieszą oczy całą zimę, a więc wówczas, gdy rabaty zazwyczaj świecą pustkami.

Skąd pochodzą?

W stanie dzikim występują w cieplejszych zakątkach Europy (Basen Morza Śródziemnego), a także w Turcji, a nawet Afryce.

Jak wyglądają?

Część podziemną obrazków włoskich stanowi bulwiaste kłącze, natomiast część nadziemna to liście osadzone na długich ogonkach, wyrastających z bulwiastego kłącza. Liście są zielone, strzałkowate z jaśniejszym, dekoracyjnym żyłkowaniem. Liście starszych roślin, dochodzą do 25 cm długości. A wysokość całej rośliny osiąga do około 40 cm. Liście ukazują się jesienią i zamierają po kwitnieniu. Kwiaty ukazują się około maja, nie są jakoś szczególnie dekoracyjne. Składają się z żółtawej kolby i białozielonej pochewki. Po zapyleniu kwiat zamiera, podobnie liście. W tym okresie obrazki włoskie nie prezentują się najlepiej. Zapylony kwiat przeobraża się w kolbowy owocostan, złożony z jagód. Jagody początkowo zielone, a od drugiej połowy lata dojrzewają na jaskrawoczerwony kolor do pomarańczowego. W tej fazie roślina także jest bardzo dekoracyjna, zwłaszcza jak będzie tych owocostanów trochę więcej niż kilka.

Czy obrazki włoskie są trujące?

Tak, obrazki włoskie są trujące dla człowieka, ale dla ptaków już nie. Jaskrawo zabarwione jagody mogą zwrócić uwagę najmłodszych, dlatego też, jeżeli z ogrodu korzystają maluchy, należy zachować szczególną ostrożność albo zrezygnować z uprawy tej rośliny.

Kiedy sadzić?

Najlepiej późnym latem i jesienią.

Na jaką głębokość sadzimy obrazki włoskie?

Głębokość sadzenia to około 8- 10 cm. Odległości między bulwiastymi kłączami to około 20- 30 cm.

Kiedy kwitną?

Obrazki włoskie kwitną w kwietniu/maju (czerwcu). Późnowiosenne przymrozki mogą uszkodzić kwiaty, w wyniku czego, roślina nie wytworzy owoców.

Jak rozmnożyć?

Z rozmnożeniem obrazków włoskich nie powinno być żadnych problemów. Można je rozmnożyć poprzez podział w okresie spoczynku. Poza tym same się rozsiewają. W sprzyjających warunkach samosiew może być bardzo obfity.

Jakie stanowisko preferują?

Dla obrazków najodpowiedniejsze stanowisko to półcieniste zakątki pod rozłożystymi koronami drzew liściastych. Nie sadzimy ich na stanowiskach w pełni nasłonecznionych ani w głębokim cieniu.

Czy obrazki dobrze zimują?

Obrazki włoskie pochodzą z cieplejszych zakątków Europy, ale dobrze sobie radzą w Polsce. Nie mogą mieć z mokro, a w okresie silnych mrozów, warto je okryć. Rabatę z obrazkami włoskimi, warto także ściółkować.  

Jakie towarzystwo dla obrazków włoskich?

Obrazki włoskie idealnie odnajdują się w ogrodach typu leśnego, półcienistych zakątkach, u podnóża drzew i krzewów liściastych. Bardzo dobrze prezentują się z paprociami, roślinami okrywowymi, brunerami, wiosennymi roślinami cebulowymi. Ich zimozielone liście to wyrazisty akcent na późnojesiennych, zimowych, a także wiosennych rabatach.

Powiązane posty

Zostaw komentarz