Strona główna Balkon i taras Powojnik ‘Jerzy Popiełuszko’- Clematis ‘Jerzy Popiełuszko’ (Rośliny w obiektywie)

Powojnik ‘Jerzy Popiełuszko’- Clematis ‘Jerzy Popiełuszko’ (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Clematis 'Jerzy Popiełuszko'

Powojnik ‘Jerzy Popiełuszko’ to biało kwitnąca, polska odmiana powojnika, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego. To bardzo ładna odmiana, zaliczana do powojników wcześnie kwitnących. Nie jest silnie rosnąca, osiąga do około 1,5 m wysokości i z powodzeniem można ją uprawiać także w pojemnikach. Duże kwiaty, złożone z 6- 8 płatków, osiągają do około 15 cm średnicy. Na białych płatkach ładnie odbijają się ciemniejsze pylniki. Obfitego kwitnienia można spodziewać się późną wiosną/wczesnym latem. W późniejszym okresie kwitnienie nie będzie już tak widowiskowe.

Powojnik 'Jerzy Popiełuszko'

Pnącze po podporach wspina się, wykorzystując ogonki liściowe. Preferuje stanowiska jasne z dobrze przygotowanym podłożem. Podłoże powinno być nie tylko żyzne, zasobne, próchnicze, ale także umiarkowanie wilgotne, a przy tym przepuszczalne. Aby nie narażać rośliny na nadmierną wilgoć, zwłaszcza w okresie zimy, warto zapewnić jej drenaż.

Powojnik 'Jerzy Popiełuszko'

Tak jak wiele innych powojników, powojnik ‘Jerzy Popiełuszko wymaga corocznego cięcia. Cięcie nie powinno być silne, wystarczy tylko na przełomie lutego i marca przyciąć kilkuletnie pnącze na wysokość około 100/150 cm, zależnie od kondycji pnącza. Poza tym usuwamy wszystkie pędy chore, przemarznięte i uszkodzone mechaniczne.

Więcej na temat uprawy powojników w ogrodzie, znajdziesz klikając w poniższy link:

Powojniki- ogólne informacje o rodzaju, uprawie i pielęgnacji (az-ogrodnictwo.pl)

Inne polskie odmiany powojników, to m.in. ’Jan Paweł II’, 'Solidarność’, 'Kardynał Wyszyński’, 'Warszawska Nike’, 'Fryderyk Chopin’, 'Generał Sikorski’, 'Syrena’, 'Westerplatte’.

Powiązane posty

Zostaw komentarz