Strona główna Pnącza Powojnik ‘Jan Paweł II’- Clematis ‘John Paul II’ (Rośliny w obiektywie)

Powojnik ‘Jan Paweł II’- Clematis ‘John Paul II’ (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Powojnik 'Jan Paweł II'

W przypadku pnączy do najbardziej widowiskowych należą m.in. powojniki wielkokwiatowe. Miłośników tych obficie kwitnących pnączy nie brakuje, podobnie jak odmian. Wiele z nich to polskie odmiany, które także cieszą się dużą popularnością. Jedną z takich odmian jest odmiana ‘Jan Paweł II’. Nazwana tak w 1979 na cześć papieża Jana Pawła II w handlu od 1982 roku.

Powojnik ‘Jan Paweł II’ to odmiana dość silnie rosnąca, czepiająca się podpór za pomocą ogonków liściowych. Jej wysokość może dochodzić do 3- 4 m i co bardzo istotne nie wymaga intensywnego cięcia. Kilkuletnie rośliny ścinamy na przełomie lutego/marca na wysokości około 100-150 cm, zależnie od kondycji, wieku rośliny. Słabe, mizerne okazy zawsze ścina się niżej. Tnąc pnącze, należy pamiętać także o usunięciu pędów chorych czy też suchych. Kwiaty ukazują się już w czerwcu, a kwitnienie trwa do samej jesieni. Powojnik 'Jan Paweł II’ charakteryzuje się ładnymi, dużymi kwiatami zazwyczaj około 13 cm średnicy a nawet większymi. Kolor kwiatów jest biały z delikatnie różowym paskiem przez środek płatka. Pierwsze kwiaty bardziej białe, a różowa pręga bardziej widoczna jest w późniejszym kwitnieniu.

Powojniki wielkokwiatowe preferują jasne stanowiska, ale nie lubią silnego nasłonecznienia. Nie lubią także nagrzanego podłoża, dlatego też podłoże ściółkujemy bądź obsadzamy niskimi bylinami. Aby pnącze dobrze rosło, należy posadzić je głębiej o około 10 cm, aniżeli rosło w zakupionym pojemniku. Podłoże dla powojników musi być zasobne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne i koniecznie przepuszczalne. Dobrze jest zapewnić też roślinie drenaż. Z zabiegów pielęgnacyjnych poza cięciem, ważne jest nawożenie oraz podlewanie. Więcej o uprawie powojników można przeczytać, klikając w poniższy link:

Powojniki- ogólne informacje o rodzaju, uprawie i pielęgnacji (az-ogrodnictwo.pl)

Powiązane posty

Zostaw komentarz