Strona główna Lato w ogrodzie Rudbekie (Rośliny w obiektywie)

Rudbekie (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Rudbekie

Rudbekie to kwiaty lata i jesieni. Cieszą się dużą popularnością ze względu na dekoracyjne kwiaty, niewielkie wymagania oraz długie kwitnienie. Pochodzące z Ameryki Północnej obejmują ponad 20 gatunków bylin, roślin dwuletnich i jednorocznych. W naszych ogrodach uprawia się przede wszystkim rudbekię owłosioną (Rudbeckia hirta), rudbekię błyskotliwą (Rudbeckia fulgida) oraz rudbekię nagą (Rudbeckia laciniata).

Pierwszy gatunek w naszym klimacie to gatunek jednoroczny, choć w łagodne zimy, może zachowywać się jak krótkowieczna bylina.  Poza tym daje samosiew, dzięki któremu zostanie z nami na dłużej. Ma owłosione pędy i liście, kwiaty języczkowe żółte bądź żółto brązowe, a wysokości do około 90 cm. Gatunek dostępny jest w wielu odmianach. Preferuje stanowisko słoneczne oraz umiarkowanie wilgotne podłoże. Rudbekia błyskotliwa osiąga do około 60- 90 cm wysokości. To bylina. Jej liście są owłosione i szorstkie a kwiaty żółte. Preferuje stanowiska słoneczne, choć będzie rosła także w lekkim półcieniu. Warto zwrócić uwagę także na jej odmianę ‘Little Goldstar’, obficie kwitnącą i bardziej kompaktową. Zdecydowanie wyższym gatunkiem jest rudbekia naga także bylina, której wysokość może przekraczać nawet dwa metry. Bardzo często jest uprawiana w odmianie, charakteryzującej się pełnymi kwiatami. Niestety ze względu na rozmiary, jakie osiąga, zazwyczaj wymaga palikowania. Preferuje stanowiska słoneczne, ale świetnie sobie poradzi także w półcieniu.

Rudbekie bardzo dobrze komponują się z innymi bylinami lata i jesieni np. jeżówkami, dzielżanem, słonecznikiem, trawami ozdobnymi, pysznogłówką, przegorzanem i wieloma innymi. Wysokie gatunki najlepiej sadzić przy budynkach, murach, ogrodzeniach, aby rośliny miały się o co opierać.

Powiązane posty

Zostaw komentarz