Strona główna Byliny Pysznogłówka (Monarda)- kwiaty lata i jesieni

Pysznogłówka (Monarda)- kwiaty lata i jesieni

Grzegorz Bogucki
Pysznogłówka

Pysznogłówka to wysoka bylina, kwitnąca latem. Nie jest zbyt wymagająca, choć preferuje słoneczne stanowiska, podłoże lekko wilgotne, dodatkowo wzbogacone próchnicą o pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Dostępna jest w wielu odmianach, także niskich, szybko się rozrasta, długo kwitnie, tworząc wyraziste plamy, a przy tym się nie pokłada.

Kolorowe odmiany pysznogłówki

Dostępna jest w kolorze białym (np. ‘Schneewittchen’), czerwonym (np. ‘Cambridge Scarlet’, ‘Red Shades’), różowym (np. Pink Supreme’, ‘Croftway Pink’) i fioletowym (np. ‘Blaustrumpf’). Kwitnie od lata do jesieni. Cała roślina ładnie pachnie, co można poczuć podczas prac ogrodowych.

Pysznogłówka 'Purple Ann’

Pysznogłówka daje samosiew

W czasach minionych jej liście były namiastką herbaty, którą warto byłoby spróbować. A może by tak zaparzyć ją razem z miętą. Myślę, że okazałoby się to udanym połączeniem. Przekwitające kwiaty najlepiej od razu usuwać, nie dopuszczając do zawiązywania nasion. Dzięki temu przedłużone zostanie kwitnienie i bylina nadal będzie zwabiać motyle i inne zapylacze, którym dostarcza tak wiele pokarmu. Pysznogłówka daje samosiew, ale siewki charakteryzują się zróżnicowaną kolorystyką, nie powtarzając cech rośliny matecznej. Najłatwiej rozmnożyć ją dzieląc wiosną bądź jesienią.

Atrakcyjna czupryna

Pochodząca z Ameryki Północnej pysznogłówka należy do roślin jasnotowatych i charakteryzuje się ciekawym kwiatostanem. Kwiaty zebrane w okółkach, tworzą ciekawie wyglądającą czuprynę. Jak dla mnie najmniej atrakcyjne pysznogłówki, to te kwitnące na biało. Najbardziej odpowiadają mi odmiany w odcieniach czerwieni, fioletu i różu.

Pysznogłówka 'On Parade’

Pysznogłówka dobrze zimuje

Warto dodać, że pysznogłówka płytko się korzeni, dlatego też należy uważać w trakcie oczyszczania rabaty z chwastów. Mimo że dobrze znosi suszę, to jednak warto ją podlewać, aby nie traciła dolnych liści. Dobrze zimuje, ale w srogie i bezśnieżne zimy, może mocno ucierpieć, zresztą jak wiele innych roślin, które ogólnie uznaje się za mrozoodporne.

Uwaga na maczniak!

Największym problemem w uprawie tej byliny jest jej podatność na mączniaka. Już przy pierwszych objawach tej choroby grzybowej należy natychmiast podjąć działania i wykonać oprysk.

Rabaty pełne kwiatów

Najlepiej sadzić ją na słonecznych, rozległych rabatach razem z innymi bylinami lata jak np. dzielżany, jeżówki, przegorzany, floksy wiechowate czy słoneczne rudbekie.

Udany duet z dzielżanem 🙂

Powiązane posty

Zostaw komentarz