Strona główna Byliny Cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum) – cyklameny w ogrodzie

Cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum) – cyklameny w ogrodzie

Grzegorz Bogucki
Cyklamen dyskowaty

W ogrodach najczęściej uprawia się cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium). Kwitnie on późną wiosną i jesienią. Późnym latem kwitnie także cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens). W stanie dzikim występuje w Polsce (Góry Kaczawskie) i objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Cyklamen dyskowaty jest gatunkiem kwitnącym późną zimą i wczesną wiosną. To wczesnowiosenny gatunek, tak jak dobrze nam wszystkim znane przebiśniegi, a także ranniki.

Może nie jest aż tak wytrzymały, jak cyklamen bluszczolistny, ale w sprzyjających warunkach dobrze sobie radzi. Stanowi bardzo ładny akcent w budzącym się do życia ogrodzie. W stanie dzikim występuje w południowo-wschodniej Europie i Azji Mniejszej, a więc obszarach charakteryzujących się cieplejszym klimatem. Najlepiej sprawdza się w zacisznych zakątkach ogrodu, takich typowo leśnych, półcienistych, skrytych zimą pod opadłymi liśćmi, stanowiącymi dodatkowe zabezpieczenie przed przemarzaniem.

Cyklamen dyskowaty to bulwiasta bylina, która w sprzyjających warunkach będzie ładnie przyrastać, obficie kwitnąć, a także się rozsiewać.  Z czasem może stworzyć zwarte kobierce, które będą cieszyć zimą, a także wiosną. Po kwitnieniu cyklamen dyskowaty przechodzi w stan spoczynku, a więc część nadziemna zamiera i dopiero jesienią ukazują się nowe liście.

Bulwa tego gatunku jest spłaszczona tak jak sama nazwa na to wskazuje i ukorzenia się od dołu. Sadzimy ją późnym latem, wczesną jesienią w przepuszczalnym, wapiennym, próchniczym podłożu. Bulwę należy posadzić płytko, w taki sposób, aby posadzona bulwa była przykryta tylko niewielką warstwą podłoża. Bezpośrednio z bulwy wyrastają kwiaty oraz liście.

Cyklamen dyskowaty całkiem dobrze zimuje, preferuje przy tym wilgotniejsze warunki, aniżeli cyklamen bluszczolistny. Na zimę należy go okryć, obsypując np. liśćmi, całość zabezpieczając iglastymi gałązkami. Liście tego gatunku w przeciwieństwie do cyklamena bluszczolistnego są bardziej okrągłe, nerkowate, zielone bądź z rysunkiem. Kwiaty mogą być białe, różowe do czerwonawych. Można go nabyć w wielu odmianach.

Powiązane posty

Zostaw komentarz