Strona główna Rośliny cebulowe Ranniki (Eranthis) słoneczne zwiastuny wiosny

Ranniki (Eranthis) słoneczne zwiastuny wiosny

Grzegorz Bogucki
Ranniki

Ranniki to niewielkie rośliny z rodziny jaskrowatych. Należą do najwcześniej kwitnących roślin ozdobnych, które możemy podziwiać w ogrodach. Jak tylko słoneczna aura stopi śnieżne poduchy, naszym oczom ukazują się drobniutkie, żółte kwiaty, otoczone kryzą wąskich listków.

Ranniki kwitną zimą

Temperatura powyżej 10ºC sprawia, że kwiaty szybko przekwitają, pozostają jedynie (także dekoracyjne) liście. Rannik jest trujący! Aby uzyskać spore przestrzenie na których dominować będzie ta roślina, należy zapewnić jej wapienne, próchnicze podłoże, dostatecznie wilgotne. Bylina rozmnaża się poprzez nasiona, a także bulwki. Ranniki najefektowniej prezentują się pod drzewami a także w pobliżu krzewów. Stanowią znakomity duet z przebiśniegami.

Ranniki

Rannik kwiat

Zanim na drzewach rozwiną się liście, ranniki przekwitają, a liście są dekoracyjne aż do maja. Później zasychają, a roślina przechodzi w stan spoczynku. U mnie rosły pod sędziwą  jabłonią i z każdym rokiem było ich coraz więcej. Latem uważałem, aby ich przez przypadek nie wykopać. Bardzo często uprawiając ranniki w ogrodzie, zapominamy o nich latem, czasami sadząc w ich miejsce inne rośliny. Ranniki nie są wymagające, dlatego pamiętajmy o nich przez cały rok, aby już w lutym, cieszyć się ich słonecznymi kwiatami.

Rannik- nasiona

Poza rannikami warto pamiętać o bardzo dekoracyjnych ciemiernikach, słonecznych oczarach, pachnącej kalinie bodnantskiej, które wprowadzą do ogrodu jeszcze więcej kolorowych akcentów. Przecież zima w ogrodzie nie musi być nudna, ani ponura 🙂

Powiązane posty

4 komentarze

Biznesownik 01/11/2013 - 19:34

Niesamowite, a u mnie śniegu do kostek.

Odpowiedz
sowbet 01/12/2013 - 13:59

Ranniki prezentują się wspaniale.:) Pozdrawiamy.

Odpowiedz
Dominik Nikelski 01/13/2013 - 10:56

Bardzo ładne i charakterystyczne kwiaty. Dosyć popularne w lasach liściastych strefy nadmorskiej.
Polecam do uprawy ogrodowej

Odpowiedz
Giga 03/06/2013 - 23:39

Są śliczne, ale nie mam ich w ogródku i muszę się o nie postarać. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Zostaw komentarz