Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Pęcherznica kalinolistna- krzewy łatwe w uprawie

Pęcherznica kalinolistna- krzewy łatwe w uprawie

Grzegorz Bogucki
Physocarpus opulifolius

Do krzewów łatwych w uprawie bez wątpienia należy pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius). Dawniej w zieleni miejskiej można było się spotkać z formą o zielonych liściach, a dziś królują formy o ładnie wybarwionych liściach. Kilkanaście lat temu nabyłem dwie pęcherznice kalinolistne w odmianach ‘Diablo’ i ‘Dart’s Gold’. Tak jak wielu, posadziłem je koło siebie, tak aby podkreślić ładnie wybarwiające się liście jednej i drugiej odmiany. Odmiana ‘Diablo’ charakteryzuje się purpurowymi liśćmi, natomiast ‘Dart’s Gold’ jasnozielonymi do żółtych. Inne odmiany o purpurowych liściach to m.in. ‘Diabolo d’Or’, ‘Red Baron’, ‘Summer Wine’, a do zielonożółtych zaliczymy jeszcze m.in. odmianę ‘Luteus’. Jasnymi żółtozielonymi liśćmi charakteryzuje się także niższa ‘Annys Gold’ oraz ‘Tiny Winy Gold’. Z pewnością na uwagę zasługują także odmiany ‘Chameleon’ oraz ‘Mozaika’ o bardziej pstrych liściach.

Pęcherznica kalinolistna 'Dart’s Gold’

Niewielkie wymagania

Pęcherznica kalinolistna nie należy do krzewów wymagających. W swoich ojczystych stronach (Ameryka Północna) występuje przede wszystkim w lasach, na obrzeżach lasów, a także w dolinach rzek. Uprawiana w ogrodzie nie będzie grymasić. Doskonale sobie radzi w przeciętnym podłożu, ale przepuszczalnym, nie za ciężkim, umiarkowanie wilgotnym. Dobrze sobie radzi w okresie suszy, a także jest mrozoodporna. Uprawiamy ją na stanowisku słonecznym do lekko zacienionego.

Pęcherznica kalinolistna- druga połowa kwietnia

Nadaje się na żywopłot

Osiąga do około 3 m wysokości i podobną szerokość, choć zależnie od odmiany może to być krzew mniej lub bardziej kompaktowy. Nadaje się do sadzenia w grupach, a także jako soliter. Przez wielu stosowana także na żywopłot. Jak dla mnie najładniejsza w luźnej formie, rozłożysta i malownicza.

Pęcherznica kalinolistna- jesień

Dekoracyjna nie tylko z kwiatów

Dekoracyjna z liści, kwiatów zebranych w baldachogrona, a także owocostanów. Białe kwiaty szczególnie ładnie prezentują się na tle ciemnych liści. Kwitnienie pęcherznicy kalinolistnej przypada na koniec wiosny i początek lata. Warto dodać, że w sprzyjających warunkach, krzew obficie się rozsiewa.

Pąki kwiatowe
Pęcherznica kalinolistna- kwiatostan
Pęcherznica kalinolistna- owoce

Cięcie

Aby utrzymać krzew w dobrej kondycji, pamiętajmy o cięciu. Zabieg cięcia przeprowadzamy po kwitnieniu, pamiętając o tym, że najwięcej kwiatów wydają pędy dwuletnie i trzyletnie. Usuwamy wówczas pędy zbyt wybujałe, pokładające się, zbyt zagęszczające. Przy starszych krzewach warto usunąć kilka najstarszych pędów tuż przy ziemi, aby prześwietlić wnętrze krzewu, a także pobudzić krzew do wytworzenia nowych pędów.

Pęcherznica kalinolistna- siewka
Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo’

Powiązane posty

Zostaw komentarz