Strona główna Lato w ogrodzie Ślazówka letnia- Lavatera trimestris (Rośliny w obiektywie)

Ślazówka letnia- Lavatera trimestris (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Ślazówka letnia

Rodzina ślazowatych obejmuje wiele gatunków roślin, zarówno zielnych jak i drzewiastych. W ogrodach najczęściej uprawiana jest malwa (Alcaea rosea) oraz ketmia syryjska (Hibiscus syriacus). Około 10 lat temu w moje ręce trafiły nasiona ślazówki letniej (Lavatera trimestris), także reprezentantki rodziny ślazowatych (Malvaceae). Byłem nią miło zaskoczony, ponieważ przy niewielkim zaangażowaniu w jej uprawę, zachwyciła bardzo obfitym kwitnieniem. Trafiły mi się odmiany o kwiatach różowych i białych. Oczywiście po kwitnieniu zebrałem nasiona, aby w kolejnym roku, nie zabrakło jej przyjemnych dla oczu kwiatów.

Ślazówka letnia

Ślazówka letnia pochodzi z południowych zakątków Europy, a w ogrodach spotykana jest w wielu odmianach. Jej wysokość może przekroczyć metr, a kwitnienie przypada, jak sama nazwa wskazuje, na okres lata. Duże kwiaty, przypominające kwiaty malwy, mogą osiągać nawet 10 cm średnicy i dostępne są w wielu odcieniach różu, z mniej lub bardziej widocznym żyłkowaniem. Dostępne są także odmiany kwitnące na biało.

Ślazówka letnia

Lavatera trimestris

Lavatera trimestris

W uprawie ślazówka letnia nie jest zajmująca. Nasiona wysiewamy w grunt pod koniec kwietnia/ na początku maja, pamiętając o tym, że ślazówka nie lubi przesadzania. Po wzejściu roślin, dokonujemy przerywki, zostawiając rośliny w rozstawie 30- 40 cm. Ślazówka preferuje stanowiska słoneczne, podłoże przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, niezbyt żyzne.

Lavatera trimestris

Lavatera trimestris

Powiązane posty

3 komentarze

Tamaryszek 10/20/2018 - 15:12

Lubię ślazowate, ślazówka letnia dodaje wdzięku rabatom.

Odpowiedz
Greg 12/07/2018 - 23:37

Dokładnie, moim zdaniem bardzo dekoracyjna i niedoceniana 🙂

Odpowiedz
Unknown 11/28/2018 - 19:13

Oj ja również bardzo je lubie:) Mam zamiar zamówić sadzonki ślazowników, znalazłem nawet na stronie https://www.bilscy.info/blog/slazownik te w bardzo dobrych cenach. Nie mogę się już doczekać wiosny

Odpowiedz

Zostaw komentarz