Strona główna Lato w ogrodzie Lewkonia letnia (Matthiola incana)- uprawa i pielęgnacja

Lewkonia letnia (Matthiola incana)- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Lewkonia letnia

Lewkonię pamiętam z czasów dzieciństwa, kiedy to królowała w ogrodach przydomowych. Dziś trochę zapomniana, ale wciąż warta uwagi ze względu na dekoracyjny kwiatostan. W sprzedaży dostępne są zróżnicowane odmiany, z których najbardziej widowiskowe, zwracają na siebie uwagę pełnymi kwiatami. Lewkonia letnia, może nie pachnie jak jej kuzynka maciejka, ale nie jest bezwonna i zapach ma przyjemny.

Lewkonia letnia

Lewkonia letnia należy do roślin jednorocznych, zaliczanych do roślin kapustowatych. Jej naturalne siedliska występują w cieplejszych regionach kontynentu europejskiego oraz na kontynencie azjatyckim. W swoim ogrodzie także uprawiałem barwne lewkonie, a wśród nich lewkonię letnią wielopędową o pełnych kwiatach. Lewkonie osiągają do około 60- 70 cm wysokości, a ich największą dekoracją są liczne kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany.

Wymagania lewkonii letniej
Z pewnością lewkonia letnia nie należy do zbyt wymagających roślin. Preferuje stanowiska słoneczne, a podłoże przepuszczalne, żyzne, zasobne, dlatego wzbogacenie gleby kompostem jest jak najbardziej wskazane. Nie dość, że nawieziemy podłoże bezpieczną ilością składników odżywczych, to dodatkowo zyskamy podłoże wzbogacone próchnicą,
doskonale nadające się do uprawy roślin ozdobnych, w tym lewkonii letniej.

Lewkonia letnia

Rozmnażanie
Ponieważ jest to roślina jednoroczna, wiosną należy wysiać nasiona, aby móc cieszyć się jej kwitnieniem. Nasion nie brakuje, tak więc w asortymencie najpopularniejszych producentów nasion, znajdziemy za niewielką cenę, także nasiona lewkonii letniej. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną np. do skrzynek w przepuszczalne podłoże, a jak mamy warunki
także w lutym. Uzyskane siewki wymagają przepikowania, najlepiej do niewielkich doniczek, nadadzą się także pojemniki m.in. po jogurtach 😀 Sadzonki w maju wysadzamy na miejsce stałe, zachowując odstępy do 40 cm, zależnie od odmiany. Oczywiście o świeżo posadzone rośliny należy dbać i podlewać w razie konieczności oraz odchwaszczać.

Problemy 
Z lewkonią letnią nie ma zbyt wielu problemów w uprawie. Jeżeli zapewnimy jej dobre warunki rośnie bezproblemowo. Pamiętajmy o tym, że unikamy sąsiedztwa roślin z rodziny kapustowatych, a już nie ma mowy o sadzeniu lewkonii letniej na stanowisku po takich roślinach. W przypadku nie dostosowania się, nasze rośliny mogą zostać porażone przez kiłę kapuścianą oraz inne choroby charakterystyczne dla tej rodziny roślin.
Zastosowanie
Lewkonia letnia sprawdzi się na rabacie oraz w okolicach tarasu. Niskie formy mogą posłużyć jako dekoracja balkonu. Zależnie od wyobraźni mamy możliwość wykorzystania lewkonii w kompozycjach ogrodowych, balkonowych, a także zastosować na kwiat cięty.

Lewkonia letnia

Powiązane posty

5 komentarzy

Arek C 08/11/2012 - 16:55

Śliczne są te lewkonie. Pozdrawiam

Odpowiedz
Paulina (ArchitekturaKrajobrazu.info) 09/06/2012 - 12:09

Przepiękne. Nam też się kojarzą z dzieciństwem.

Odpowiedz
bozena_paint 05/03/2015 - 21:58

Wazne jest dodac ze po 2-3 dniach po wschodach lepiej usunac siewki ciemno zielone poniewaz to jest znacznik na kwiaty pojedyncze. Pojedyncze lewkonie nie maja tak duzej wartosci dekoracyjnej.

Odpowiedz
Greg 05/12/2015 - 13:05

Słuszna uwaga 🙂 Lewkonia o pełnych kwiatach jest wyjątkowo dekoracyjna, dlatego warto przeprowadzić selekcję siewek 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Unknown 05/31/2016 - 07:38

Czy mozna kupic sadzonki lewkoni? Znam swoje ogrodnicze zdolnosci 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz