Strona główna Byliny Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa)- rozmnażanie dziwaczków

Dziwaczek jalapa (Mirabilis jalapa)- rozmnażanie dziwaczków

Grzegorz Bogucki

Zima nie odpuszcza, tak więc coraz więcej roślin wysiewam i wysadzam w warunkach domowych. Kilka dni temu, posadziłem bulwy dziwaczków, a także wysiałem ostatnie nasiona tych roślin.

Dziwaczek jalapa rozmnażanie

Nasiona zebrałem z uprawianych przez siebie roślin (pomarańczowo-różowe kwiaty), a po 10 nasion dziwaczka kwitnącego na żółto i biało, otrzymałem od znajomego.
Otrzymane nasiona wysiałem 18 marca, natomiast własne 4 kwietnia.
Planowałem część nasion, wysiać bezpośrednio do gruntu, ale zrezygnowałem i wysiałem taką ilość nasion, która powinna zapewnić mi wystarczającą ilość sadzonek.
Dziwaczek jalapa rozmnażanie
Nasiona dziwaczka są duże, tak więc możemy je wysiewać pojedynczo do wielodoniczek, a następnie przepikować do większych pojemników. Wysiewając do większych pojemników unikniemy pikowania.
W celu szybszego kiełkowania, nasiona możemy moczyć, jednak i bez tego bardzo szybko kiełkują. U mnie w temperaturze około 21°C w dzień, młode rośliny ukazały się po około 5 dniach.
Dziwaczek jalapa rozmnażanie
Młode rośliny wymagają światła, a na miejsce stałe wysadzamy je w drugiej połowie maja.
Drugim sposobem rozmnażania dziwaczków jest rozmnażanie wegetatywne poprzez bulwiaste korzenie. Bulwiastą część roślin, możemy wysadzić bezpośrednio na miejsce stałe w maju bądź też wcześniej do pojemników. Skorzystałem z drugiej opcji, tak więc bulwy dziwaczka mam już w doniczkach.
Dziwaczek jalapa rozmnażanie

Powiązane posty

6 komentarzy

Aleja Kwiatowa 04/04/2013 - 19:06

Nasiona dziwaczka otrzymałam od mojej znajomej – czekam na wysiew wprost do gruntu – piękne kwiaty 🙂

Odpowiedz
Greg 04/04/2013 - 20:37

Piękne są !Uprawiałem je w ogrodzie i na balkonie. Zawsze się sprawdzają, niezależnie czy wysiewane bądź wysadzane do pojemników, czy też bezpośrednio do gruntu. Życzę udanych wschodów :):):)

Pozdrawiam serdecznie
G.

Odpowiedz
EwaJ 04/05/2013 - 05:25

Na etapie urządzania ogrodu miałam ich całe szpalery. Było dużo miejsca czekającego na zagospodarowanie. Od trzech lat nie było u mnie dziwaczka, właściwie nie wiem dlaczego. Każdy sezon przynosi coś innego, nowego. Przypomniałeś mi o nich dzisiaj. Moze znów się przeproszę z panem dziwaczkiem? Pozdrawiam Grzesiu.

Odpowiedz
Unknown 08/17/2015 - 19:31

Skąd mogę pozyskać nasiona jeżeli on kwitnie w nocy -prawda pięknie pachnie , rano po kwiatku po prostu -figa i wieczorem następne itd -pozdrawiam js.

Odpowiedz
Greg 08/18/2015 - 21:56

Witam serdecznie 🙂 Dziwaczek wytwarza dużo nasion, są one spore, tak więc po dojrzeniu wystarczy pozbierać. U mnie dziwaczki sadzone były w grupie i nasion miałem zawsze bardzo dużo. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Unknown 10/06/2015 - 09:02

Własnie wczoraj pokazał pierwsze kwiaty, nasiona są z Meksyku, kolor żółty z niektórych czerwonych plamy, zerwałam z ogrodu i umieściłam w doniczka teraz że zima się zbliża. Z przyjemnością mogę podzielić się nasiona jak będa.

Odpowiedz

Zostaw komentarz