Strona główna Balkon i taras Niecierpek Beacon (Impatiens walleriana) – niecierpki na balkon i taras

Niecierpek Beacon (Impatiens walleriana) – niecierpki na balkon i taras

Grzegorz Bogucki
Niecierpek Beacon (Impatiens walleriana)

Niecierpki to znane i lubiane rośliny, a jednym z nich jest niecierpek Beacon. Z chęcią uprawiamy je na balkonach i tarasach, a także w ogrodzie na półcienistych stanowiskach. Preferują półcień, dlatego są idealną propozycją na balkony skryte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. W stanie dzikim niecierpków nie brakuje. Na świecie naliczono ich ponad 1000. W Polsce rodzimym gatunkiem jest tylko niecierpek pospolity. W otaczającym nas krajobrazie, w stanie dzikim można natknąć się także na wysokiego niecierpka gruczołowatego. To dekoracyjny niecierpek (jak dla mnie), ale niestety inwazyjny.

Niecierpek Beacon w wielu kolorach

Z niecierpków uprawianych na balkonach i tarasach, znaczenie mają przede wszystkim niecierpek nowogwinejski (Impatiens nova-guinea) oraz niecierpek sułtański, inaczej Wallera (Impatiens walleriana). Niecierpek Beacon to niecierpki Wallera, dostępne w kilku kolorach, obficie kwitnące i bardziej odporne na mączniaka rzekomego. Mają ładny, regularny, zwarty pokrój, szybko się rozkrzewiają i w sumie są bezproblematyczne, jeżeli tylko o nie odpowiednio się zadba. W sprzedaży dostępne są następujące odmiany ‘White’ (kwiaty białe), ‘Rose’ (kwiaty różowe), ‘Violet Shades’ (kwiaty fioletowe), ‘Orange’ (kwiaty pomarańczowe), ‘Coral’ (kwiaty koralowe) oraz ‘Bright Red’ (kwiaty czerwone). U siebie uprawiałem mix tej serii, tak więc trafiło mi się kilka odmian tego niecierpka.

Niecierpki to rośliny łatwe w uprawie

Niecierpki nie są jakoś szczególnie wymagające. Ważne, aby posadzić je w lekkim półcieniu, wówczas mają ładny zwarty pokrój. Nie sadzimy ich na silnie nasłonecznionym stanowisku. Unikamy silnego cienia, gdyż będą słabiej kwitły i będą bardziej powyciągane. Sadzimy je w normalne podłoże przeznaczone dla roślin balkonowych, które warto uzupełnić np. żwirkiem. Podwyższenie przepuszczalności podłoża jest niezwykle istotne. Niecierpki lubią wilgotne podłoże, ale nie mokre, w którym szybko zagniwają. Przepuszczalne podłoże pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wodny, zwłaszcza w mokre lata. Uprawiając niecierpki, nie dopuszczamy także do przesuszenia podłoża, powinno być ono stale, umiarkowanie wilgotne. Przy tak obfitym kwitnieniu, sporej ilości masy zielonej, nie można zapominać także o nawożeniu. Niecierpki nawozimy systematycznie, nawozami dla roślin kwitnących, zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionego nawozu.

W pielęgnacji niecierpków ważne jest także systematyczne usuwanie przekwitniętych kwiatów.

Niecierpek Wallera nie jest mrozoodporny i traktuje się go jako roślinę jednoroczną. Oczywiście można go przechować w domu, jak ma się odpowiednie warunki, ale jest to dość problematyczne.

Na półcienistym balkonie niecierpkom mogą towarzyszyć m.in. begonie i fuksje.

Powiązane posty

Zostaw komentarz