Rośliny cebulowe to zróżnicowana grupa roślin ozdobnych, obfitująca w zmienne i często widowiskowe gatunki i odmiany. Wiosną zachwycają nas m.in. krokusy, narcyzy, tulipany, a latem swoje pięć minut mają niezwykłe lilie.
Także w naszym rodzimym krajobrazie można spotkać reprezentanta rodzaju Lilium. Lilia złotogłów (Lilium martagon), bo o niej mowa, charakteryzuje się dekoracyjnymi, przewieszającymi się kwiatami, ukazującymi się w pierwszej połowie lata. Objęta jest całkowitą ochroną gatunkową, dlatego nie można jej wykopywać z naturalnych stanowisk. Ta oryginalna i w pełni mrozoodporna lilia jest dostępna w sprzedaży i z jej nabyciem nie powinno być problemów.
Mimo że w ogrodach uprawia się w większości mieszańce azjatyckie, które nie należą do lilii o wygórowanych wymaganiach i dobrze sobie radzą w naszym klimacie, to jednak w sprzedaży dostępne są także gatunki i odmiany lilii bardziej wymagających, dlatego podejmując się uprawy lilii warto, przynajmniej w zarysie zapoznać się z ogólnym podziałem tych roślin.
Rodzaj
Lilium reprezentowany jest przez dziesiątki gatunków, występujących w Europie, Azji, a także Ameryce Północnej. Tylko nieliczne z nich uprawiane są w ogrodach np. lilia tygrysia (Lilium lancifolium), tak często spotykana w ogrodach wiejskich, obecnie coraz rzadziej uprawiana. Jej turbanowate, liczne, pomarańczowe kwiaty z ciemnymi plamkami, ukazują się w lipcu i sierpniu. Osiąga do około 150 cm wysokości. Inne gatunki botaniczne spotykane w uprawie to m.in. lilia Henry’ego (Lilium henryi), lilia wspaniała (Lilium speciosum), lilia tsingtaueńska (Lilium tsingtauense), lilia królewska (Lilium regale), lilia biała (Lilium candidum), lilia japońska (Lilium hansonii).
Lilie uprawiane w naszych ogrodach to przede wszystkim mieszańce, uzyskane w wyniku krzyżowania zróżnicowanych gatunków, a także odmian, skupione w kilku grupach (mieszańce azjatyckie, mieszańce martagon, mieszańce candidum, mieszańce amerykańskie, mieszańce longiflorum, mieszańce trąbkowe, mieszańce orientalne, inne mieszańce, gatunki i odmiany botaniczne).
W ogrodach uprawia się przede wszystkim lilie azjatyckie, orientalne oraz trąbkowe. Dużą popularnością cieszą się także orienpety (OT), a więc odmiany uzyskane w wyniku skrzyżowania lilii orientalnych z liliami trąbkowymi.
Stanowisko
Lilie preferują stanowiska słoneczne do lekko półcienistych. Poza tym zakątek dla lilii powinien być ciepły i zaciszny. Z pewnością lilie podziękują nam pięknym kwitnieniem za zabezpieczenie podłoża przed nadmiernym nagrzewaniem, które w upalne lato na słonecznym stanowisku jest nieuniknione. Podłoże można ściółkować bądź też obsadzić niskimi bylinami czy też roślinami jednorocznymi.
licznymi korzeniami, a także bez zmian chorobowych oraz uszkodzeń mechanicznych. Przed posadzeniem cebule należy zaprawić środkiem grzybobójczym. Lilie przesadza się co kilka lat. Zbyt długo uprawiane na tym samym stanowisku słabiej kwitną.
liściach, zniekształcenia rośliny, kędzierzawe liście), zainfekowane rośliny należy wykopać i spalić.
8 komentarzy
Świetny artykuł, wiele przydatnych informacji 🙂
Cieszę się i dziękuję 🙂
Nie wyobrażam sobie ogrodu bez lilii. Mam ich wiele, nawet tygrysią 🙂
Nie dziwię się 🙂 Lilię tygrysią bardzo lubię tak jak i lilię złotogłów. W sumie bardzo mi się podobają lilie botaniczne, ale mieszańce też mają swój urok i są niezwykle widowiskowe 🙂 Serdecznie pozdrawiam 🙂
Mam u siebie kilka rodzajów i kiedy kwitną sa prawdziwa ozdoba ogrodu, więc chetnie rzeczytałam ten post i znalazłam wiele ciekawych informacji ale nie znalazłam słowa(no chyba ,że przeoczyłam)o tym , które z odmian najbardziej pachną…
Dziękuję za odwiedziny oraz miły komentarz:) Jeżeli chodzi o pachnące lilie, to myślę, że powinnaś zakupić (chyba, że już posiadasz) lilię białą i lilię królewską. Lilia biała (Lilium candidum) jest bardzo popularna, zwłaszcza w starych ogrodach, zwana jest także lilią św. Józefa. Jej śnieżonobiałe kwiaty pięknie pachną. Lilia królewska (
Lilium regale) również charakteryzuje się intensywnie pachnącymi kwiatami. Jeżeli chodzi o konkretne pachnące odmiany lilii, to należy ich szukać m.in. wśród lilii trąbkowych oraz lilii orientalnych 🙂 Pozdrawiam G.
Dziękuję . Mam jeszcze jedno pytanie. Lilie dostępne są zarówno w okresie jesiennym jak i wiosennym, podobnie jak piwonie, ale czy faktycznie termin sadzenia jest bez znaczenia….?
U siebie sadziłem lilie zarówno wiosną jak i jesienią. W przypadku najpopularniejszych mieszańców azjatyckich nie zauważyłem różnicy, ale w przypadku lilii orientalnych, różnica była taka, że część mi wymarzła. Przy sadzeniu wiosennym nie ma tego ryzyka i jak nie chcemy w kolejną zimę ryzykować, to lilie orientalne można na zimę wykopać i przechować. Oczywiście zawsze można je okryć, bo zima zimie nie jest równa 🙂 Lilie białą sadzimy w sierpniu. Podsumowując odmiany wrażliwsze lepiej sadzić na wiosnę 🙂 Pozdrawiam G.