Strona główna Wiosna w ogrodzie Zwiastuny wiosny- jakie rośliny kwitną najwcześniej?

Zwiastuny wiosny- jakie rośliny kwitną najwcześniej?

Grzegorz Bogucki
Dereń jadalny

Wiosna należy do najbardziej wyczekiwanych pór roku w ogrodzie, a wraz z nią zwiastuny wiosny. Niezależnie od tego czy ogród ma dużo, czy też mniej do zaoferowania w okresie zimy, to jednak piękno wiosennego przebudzenia nie ma sobie równych.

Zwiastuny wiosny ukazują się już w lutym, dając nam nadzieję, na szybkie nadejście wiosny. Roślin których wyczekuję każdego roku jest mnóstwo, ale wybór ograniczyłem do dziesięciu. Wybrane rośliny, jak dla mnie, mają w sobie wiele dekoracyjności i dużo wnoszą do późnozimowego i wczesnowiosennego ogrodu.

Do najbardziej znanych zwiastunów wiosny z pewnością należą przebiśniegi, ranniki i krokusy. Także jestem wielkim fanem tych roślin, zwłaszcza jak tworzą rozległe łany, zmieniając w krótkiej chwili ponure zakątki ogrodu.

Na początek przebiśniegi

1. Przebiśniegi (Galanthus) to jedne z pierwszych roślin, którym nie straszny śnieg. Te niewielkie rośliny cebulowe, zależnie od pogody potrafią już w lutym ukazać swoje, skromne, ale dekoracyjne i pachnące kwiaty. W naszych ogrodach króluje oczywiście śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), ale warto zwrócić uwagę także na inne gatunki i odmiany.

Jakie wymagania?

Śnieżyczki preferują stanowiska w pobliżu drzew i krzewów, podłoże próchnicze, przepuszczalne, wzbogacone kompostem, umiarkowanie wilgotne. Sadzimy je we wrześniu, koniecznie w licznych grupach.

Przebiśniegi

Galanthus nivalis

Śnieżyczka przebiśnieg

Słoneczne ranniki

2. Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) jest byliną o słonecznych kwiatach, ukazujących się (jak pogoda pozwoli) już w lutym. Rozsiewając się tworzą rozległe łany. Aby dobrze przyrastały, należy zadbać o próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne i obojętne do zasadowego podłoże. Najlepiej posadzić je w pobliżu drzew i krzewów liściastych, charakteryzujących się sezonowym ulistnieniem, dzięki którym w okresie kwitnienia będą miały odpowiednią ilość światła, a w okresie spoczynku będą chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Ranniki sadzi się wczesną jesienią, a na zimę dobrze jest je podsypać dobrze rozłożonym kompostem.

Ranniki

Rannik zimowy

Eranthis hyemalis

3. Krokusy z których bardzo cenię krokusa Tommasiniego, kwitnącego już pod koniec lutego. Nie jest on kłopotliwy w uprawie i łatwo się rozsiewa, z czasem tworząc zwarte dywany, idealny do naturalizacji wybranych zakątków w ogrodzie.

Crocus

Łan krokusów

Zwiastuny wiosny to także wrzośce, wierzby, leszczyna pospolita, dereń jadalny, irys żyłkowany, wawrzynek wilczełyko czy też śnieżyca wiosenna.

4. Wrzośce– wrzosowisko to założenie z roślin, wymagających kwaśnego podłoża, które cieszy oczy nie tylko w okresie kwitnienia wrzosów (druga połowa lata i jesień), ale także wiosną, a nawet późną zimą, kiedy to kwitnienie rozpoczynają wrzośce. Wrzośce to wymagające rośliny ozdobne, dlatego aby dobrze rosły muszą mieć zapewnione odpowiednie podłoże (próchnicze, kwaśne, dostatecznie wilgotne) i prawidłową pielęgnację.

Wrzośce

Wrzośce w ogrodzie

Zwiastuny wiosny- wrzośce

5. Wierzba iwa (Salix caprea) kwitnie jeszcze przed rozwojem liści (marzec- kwiecień), a jej bazie kotki (kwiatostany męskie) dostarczają pokarmu wybudzającym się ze snu zapylaczom (roślina miododajna). W ogrodach najczęściej spotykana w odmianie szczepionej na pniu, charakteryzującej się parasolowatą koroną. W takiej formie bardzo często sadzona jest w pobliżu zbiorników wodnych, choć może się sprawdzić także na balkonie i tarasie 🙂

Bazie kotki  Bazie kotki- wierzba iwa

6. Leszczyna pospolita (Corylus avellana) nie zachwyci spektakularnym kwitnieniem, ale jej męskie kwiaty ukazują się bardzo wcześnie i mimo wszystko cieszą przypominając, że wiosna już blisko. Poza tym leszczyna pospolita jest krzewem mało wymagającym, a jej orzechy są jadalne.

Leszczyna pospolita

7. Dereń jadalny (Cornus mas)– już wielokrotnie podkreślałem na blogu, że bardzo cenię derenie i należą one do moich ulubionych roślin drzewiastych. Nie inaczej jest z dereniem jadalnym, cenionym głównie ze względu na jadalne owoce, choć dla mnie cenny jest także wczesną wiosną, kiedy jeszcze przed rozwojem liści, ukazują się jego skromne, ale dekoracyjne, żółte kwiaty.

Dereń jadalny

8. Irys żyłkowany (Iris reticulata)– wczesną wiosną niezwykle widowiskowy, bardzo wyrazisty gatunek niskiego irysa, który doskonale zaprezentuje się w ogrodzie skalnym. Dostępny jest w wielu odmianach w odcieniach barwy niebieskiej i fioletowej.

Irys 'Alida'

9. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) krzew występujący w stanie dzikim także w Polsce, który nawet w lutym może zachwycić obfitym, a zarazem wyrazistym kwitnieniem. Gatunek charakteryzuje się różowymi kwiatami, ale w sprzedaży można nabyć także okazy kwitnące na biało. Jest to roślina silnie trująca, także bezwzględnie należy uważać na dzieci, dla których czerwone owoce krzewu mogą być bardzo atrakcyjne.

Wawrzynek

10. Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)– w mojej dziesiątce nie mogło zabraknąć także śnieżycy wiosennej 🙂

Śnieżyca wiosenna

Śnieżyca wiosenna

Powiązane posty

4 komentarze

Ela 02/24/2019 - 14:05

Wszystkie piękne !
Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 02/24/2019 - 21:35

To prawda 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
AgataZ. 02/25/2019 - 15:26

Czyli u mnie wiosna w połowie . Hihi. Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 02/25/2019 - 20:55

Muszę wpaść na bloga, może ujrzę skrawek tej wiosny 🙂 Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz