Strona główna Krzewinki Wrzośce w ogrodzie
Wrzośce

Ogrody wrzosowe zdominowane są oczywiście przez wrzosy, które dostępne są w wielu, bardzo zróżnicowanych odmianach. W tego rodzaju ogrodach nie ma mowy o monotonii, ponieważ poza wrzosami, przy aranżacji ogrodu wrzosowego, można wykorzystać inne rośliny z rodziny wrzosowatych, a także rośliny iglaste. Wrzośce to krzewinki, zaliczane do roślin wrzosowatych, które kwitną nie tylko wiosną, ale także latem, zależnie od gatunku. Najpopularniejszym gatunkiem, który dobrze sobie radzi w naszym klimacie jest wrzosiec krwisty (Erica carnea). Pąki kwiatowe zawiązuje już latem, dlatego kwiaty mogą rozwijać się nawet jesienią, choć kwitnienia spodziewajmy się przede wszystkim późną zimą i wiosną. Jego zaletą jest to, że nie jest tak wymagający jeżeli chodzi o kwasowość podłoża, gdyż toleruje obecność wapnia w podłożu. Pochodzący z cieplejszych zakątków, w Polsce w bezśnieżne zimy wymaga okrycia przed mroźnym, wysuszającym wiatrem np. świerkowymi gałązkami.

Wrzośce

W sprzedaży można spotkać się także z rodzimym gatunkiem wrzośca, a więc wrzoścem bagiennym (Erica tertralix), który w stanie dzikim rośnie na kwaśnych torfowiskach. Jego czerwonawe kwiaty są dzbaneczkowate, zebrane w baldachogrona i znajdują się na wierzchołkach pędów. Kwitnie latem. Inne bardziej wrażliwe na mrozy gatunki wrzośców, dostępne w sprzedaży to m.in. wrzosiec rozpierzchły (Erica vegans), wrzosiec popielaty (Erica cinerea)– oba kwitnące latem, oraz wrzosiec darlejski (Erica xdarleyensis), kwitnący wiosną. 
Wrzośce
W uprawie wrzośców ważne jest, aby zapewnić im słoneczne stanowisko, na którym obficiej kwitną, są bardziej zwarte, przy czym poradzą sobie także na stanowisku półcienistym. Kluczowe jest podłoże, które powinno mieć dużo próchnicy, być lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i kwaśne. Jeżeli nie dysponujemy odpowiednim podłożem w ogrodzie, można zastane podłoże wzbogacić np. kompostowaną korą sosnową czy też torfem.
Wrzosiec darlejski 'Darley Dale'
Posadzone wrzośce koniecznie ściółkujemy, delikatnie odchwaszczamy, przycinamy (wrzośce kwitnące wiosną przycinamy po kwitnieniu, natomiast gatunki kwitnące latem wiosną – kwiecień), a także zabezpieczamy na zimę.
Wrzosiec krwisty 'Nathalie'
Wrzosiec krwisty 'Ann Sparkes'
Wrzosiec darlejski 'Kramer's Rote'
A o wrzosach pisałem m.in. tutaj 🙂

Powiązane posty

4 komentarze

Ela 04/22/2019 - 06:57

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Odpowiedz
Greg 04/23/2019 - 20:11

Święta były wesołe, ciepłe i aktywne. Bardzo dziękuję za życzenia i pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
EwaJ 04/25/2019 - 05:46

Pięknie wyglądają takie kwitnące poduchy. Niestety nie mam ich w ogrodzie.
Pozdrawiam Cię Grzesiu poświątecznie i serdecznie 🙂

Odpowiedz
Greg 04/26/2019 - 21:21

Dziękuję i również pozdrawiam :):):)

Odpowiedz

Zostaw komentarz