Strona główna Byliny Pierwiosnek ‘Dark Rosaleen’- prymule w ogrodzie

Pierwiosnek ‘Dark Rosaleen’- prymule w ogrodzie

Grzegorz Bogucki
Pierwiosnek ‘Dark Rosaleen’

Pierwiosnki kojarzymy głównie z wiosną, choć w ogrodach uprawiamy także gatunki kwitnące latem. Rodzaj obejmuje setki gatunków roślin, a sporo z nich uprawianych jest w ogrodach. Nie brakuje także licznych, bardzo zróżnicowanych odmian oraz mieszańców. Przykładem mieszańca jest tytułowy pierwiosnek ‘Dark Rosaleen’.

Primula 'Dark Rosaleen'

Pierwiosnek 'Dark Rosaleen’ to ładna odmiana, znaleziona w Irlandii, należąca do pierwiosnków kwitnących wiosną. Jej oryginalność wynika przede wszystkim z  brązowawych liści. Wybarwienie intensywniejsze jest wiosną, gdyż latem liście bardziej zielenieją. Primula ‘Dark Rosaleen’ osiąga 15- 20 cm wysokości, a kwitnie w kwietniu- maju. Na tle ciemnych liści, ładnie odbijają się różowawoszkarłatne kwiaty z białaworóżowymi paskami i żółtym oczkiem. Kwiaty zebrane są po kilka na szczycie pędu kwiatostanowego. Całościowo ‘Dark Rosaleen’ wygląda ciekawie i ładnie prezentuje się na wiosennych rabatach.
Pierwiosnek 'Dark Rosaleen'
Primula 'Dark Rosaleen'
Pierwiosnek
Nie zapominajmy także o innych gatunkach i odmianach pierwiosnków ( np. pierwiosnek ząbkowany, pierwiosnek japoński, pierwiosnek 'Francisca’, pierwiosnek 'Gold Lace’ oraz o podstawowych zasadach ich uprawy

Powiązane posty

Zostaw komentarz