Strona główna Byliny Pierwiosnek ‘Gold Lace’ (Primula ‘Gold Lace’)- kilka słów o wyglądzie, uprawie i pielęgnacji

Pierwiosnek ‘Gold Lace’ (Primula ‘Gold Lace’)- kilka słów o wyglądzie, uprawie i pielęgnacji

Grzegorz Bogucki
Pierwiosnek ‘Gold Lace’

Prymule to bardzo zróżnicowany rodzaj, obfitujący w ciekawe gatunki i odmiany roślin ozdobnych. Jedną z ciekawszych i starych odmian jest mieszaniec ‘Gold Lace’. W moim ogrodzie ‘Gold Lace’ została posadzona jesienią 2013 roku, a już następnej wiosny ładnie zakwitła. Stanowi bardzo wyrazisty akcent w wiosennym ogrodzie.

Pierwiosnek ‘Gold Lace’
‘Gold Lace’ jest niewielką byliną, osiągającą do około 20 cm wysokości, charakteryzującą się wyrazistymi kwiatami. Liście zebrane w rozetę, barwa kwiatów czerwonawa z odcieniem brązu z żółtym środkiem, a także płatkami z żółtym obrzeżem. Kwitnie od kwietnia do maja. Tak jak większość pierwiosnków nie jest wymagająca, preferuje stanowiska półcienieste do bardziej nasłonecznionych, podłoże próchnicze, żyzne o odczynie obojętnym, średnio wilgotne. 
Pierwiosnka ‘Gold Lace’ najłatwiej rozmnożyć wegetatywnie poprzez podział wczesną wiosną bądź po kwitnieniu. Można także rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona.
Pielęgnacja tej odmiany nie jest zajmująca. Warto zapewnić jej jak najbliższe optymalnym warunki do rozwoju, wówczas pokaże na co ją stać. Na wietrznym stanowisku w okresie bezśnieżnej zimy może przemarzać, dlatego warto ją sadzić w zacisznych zakątkach, a w razie potrzeby na okres zimy delikatnie okryć.
Nadaje się na rabaty, a także do uprawy w pojemnikach.

Powiązane posty

4 komentarze

Giga 05/16/2016 - 15:55

Jest śliczny i niestety nie mam go w ogródku 🙁

Odpowiedz
Greg 05/16/2016 - 16:50

Mawiają, że nie można mieć wszystkiego, ale jak będziesz miała okazję nabyć taką odmianę to polecam 🙂 Z pozdrowieniami G.

Odpowiedz
Ela 01/16/2017 - 16:40

Śliczne kwiatuszki !! Byłoby wspaniale mieć je w ogrodzie !!
Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 01/16/2017 - 18:54

Życzę, aby jak najszybciej pojawiły się w ogrodzie 🙂 Pierwiosnki to wiele ciekawych gatunków i odmian, dlatego warto po nie sięgać, aby urozmaicić ogrodowe rabaty 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz