Strona główna Byliny Miodunka czerwona- Pulmonaria rubra (Rośliny w obiektywie)

Miodunka czerwona- Pulmonaria rubra (Rośliny w obiektywie)

Grzegorz Bogucki
Miodunka czerwona

Miodunki to idealne byliny na zaciszne, skryte przed bezpośrednim nasłonecznieniem rabaty z próchniczym, przepuszczalnym oraz umiarkowanie wilgotnym podłożem. Miodunka czerwona (Pulmonaria rubra) jest jedną z najwcześniej kwitnących, a jej liście pozbawione są plam, z którymi wielu z nas kojarzy miodunki. Kwiaty jak widać na zdjęciach są czerwone, ukazują się już w marcu, a kwitnienie trwa do około maja. Kwiaty są licznie odwiedzane przez pszczoły 🙂 W jej uprawie ważne jest, aby nie narażać rośliny na zbytnie nasłonecznienie i przesuszenie podłoża. Zbyt mokre podłoże także może doprowadzić do wypadnięcia rośliny. Jak dla mnie najładniej prezentuje się na naturalizowanych rabatach z kwitnącymi wiosną roślinami cebulowymi, bylinami preferującymi półcieniste do cienistych zakątki np. kopytnik pospolity, paprocie, funkie. W sprzedaży dostępne są także odmiany miodunki czerwonej. Do najpopularniejszych należą 'Dawid Ward’ o pstrych liściach czy też 'Albocorollata’ o białych kwiatach.

Powiązane posty

4 komentarze

EwaJ 05/03/2018 - 05:57

Miodunka kojarzy mi się z nakrapianymi listkami i fioletowo różowymi kwiatkami bo takie wędrują po moim ogrodzie 🙂 U Ciebie Grzesiu zawsze uczę się czegoś nowego.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

Odpowiedz
Greg 05/03/2018 - 17:59

Ewo ja uczę się każdego dnia, eksplorując świat, w którym żyję, biorąc od życia to czego chcę. Dzięki temu mogę oderwać się od tego, co mi nie służy, od tego co ze mną nie rezonuje. Czasami jest to trudne, ale coraz lepiej mi to wychodzi 🙂 Słoneczne pozdrowienia dla Ciebie 🙂

Odpowiedz
Ela 05/03/2018 - 11:30

Dzięki że podałeś nazwę tej ślicznej rośliny ! Mam taką samą i zupełnie umknęła mi jej nazwa !
Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Greg 05/03/2018 - 18:01

Drobiazg 🙂 Dla mnie olbrzymią wartością jest to, że to co robię, może się komuś przydać. Z pozdrowieniami Grzegorz

Odpowiedz

Zostaw komentarz