1,5K
Magnolie to bez wątpienia jedne z najpiękniej kwitnących drzew i krzewów, które uprawiamy w naszych ogrodach. Rodzaj obejmuje ponad 100 gatunków, ale w ogrodach uprawia się tylko nieliczne gatunki i odmiany. Do najpopularniejszych należy oczywiście magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) oraz magnolia Soulange’a (Magnolia x soulangeana).
Magnolia pośrednia- zachwycający mieszaniec
Magnolia Soulange’a to francuski mieszaniec, uzyskany w pierwszej połowie XIX w. z magnolii nagiej (Magnolia denudata) i magnolii purpurowej (Magnolia liliiflora). Od tamtego momentu zyskała ona olbrzymią popularność i była powszechnie sadzona w ogrodach i parkach. Magnolia Soulange’a nazywana jest także magnolią pośrednią. Zazwyczaj jest to duży krzew bądź niewielkie drzewo, kwitnące wiosną (kwiecień- maj). Kwiaty jak widać na poniższych zdjęciach ma bardzo dekoracyjne. Są duże, rozłożyste, kielichowate.
W sprzedaży dostępne są liczne odmiany tego mieszańca np. 'Alexandrina’ (kwiaty u nasady bardziej purpurowe, a u góry jasno różowe do białych), 'Rustica Rubra’ (kwiaty na zewnątrz czerwonoróżowe, a od wewnątrz bladoróżowe), 'Lennei Alba’ (kwiaty kremowobiałe), 'Alba Superba’ (kwiaty biały, bardzo delikatnie zaróżowione u podstawy), 'Amabilis’ (kwiaty białe z delikatnymi, różowawymi przebarwieniami).
Magnolia Soulange’a- wymagania
Magnolia pośrednia wymaga zacisznego zakątka w ogrodzie, słonecznego, podłoża żyznego, próchniczego, umiarkowanie wilgotnego, przepuszczalnego, a także lekko kwaśnego. Ponieważ ma delikatne, kruche korzenie, zwracajmy uwagę aby ich nie uszkodzić.
2 komentarze
Magnolie bardzo mi się podobają. Niestety każda próba kończyła się niepowodzeniem.
Pozostała tylko jedna. Czy zostanie? chciałabym. Pozdrawiam:):):)
Trzymam za nią kciuki, choć warto jej pomóc, z czasem będzie bardziej odporna 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂