Strona główna Byliny Miodunka- Pulmonaria (Rośliny w obiektywie)

Miodunka- Pulmonaria (Rośliny w obiektywie)

by Grzegorz Bogucki
Miodunki przez długi czas traktowane były przeze mnie po macoszemu i nie zwracałem na nie większej uwagi. U siebie przez kilka lat uprawiałem miodunkę pstrą (Pulmonaria saccharata), która bezproblemowo rosła i po kilku latach było jej całkiem sporo. Później pojawiły się odmiany o dekoracyjnych liściach, ale dopiero od około trzech lat spoglądam na nie zupełnie inaczej i bardzo mnie cieszą w okresie kwitnienia, zwłaszcza gdy rosną na naturalizowanych rabatach. W stanie dzikim spotykane są także w Polsce. W naszych ogrodach do najpopularniejszych reprezentantek tego rodzaju należy miodunka pstra, która cieszy oczy zarówno plamistymi liśćmi jak i kwiatami w odcieniach barwy różowej, fioletowej i niebieskiej. Jak dla mnie bardzo ładnie kwitnącym gatunkiem jest miodunka czerwona (Pulmonaria rubra), kwitnąca jak nazwa wskazuje na czerwono, a liście pozbawione są plam. Inne reprezentantki rodzaju Pulmonaria to miodunka ćma (Pulmonaria obscura), miodunka wąskolistna (Pulmonaria angustifolia), miodunka lekarska (Pulmonaria officinalis) i wiele mieszańców, charakteryzujących się często bardzo dekoracyjnymi liśćmi. Miodunki preferują stanowisko półcieniste, podłoże próchnicze, nie za suche, poza tym są mało absorbujące.
Pulmonaria

Pulmonaria

Pulmonaria

Pulmonaria rubra

Pulmonaria saccharata

Pulmonaria 'Trevi Fountain'

Powiązane posty

4 komentarze

blogchwila 24 kwietnia 2018 - 20:34

W naszym ogrodzie właśnie kwitnie. Niestety chyba przymarzła, bo pozostał tylko niewielki fragment okazałej w roku ubiegłym rośliny. Pozdrawiam:):):)

Odpowiedz
Greg 25 kwietnia 2018 - 11:10

Czasem przemarzają, dlatego w bezśnieżne zimy warto je trochę okryć, zwłaszcza jak rosną w mało zacisznym zakątku ogrodu. Pozdrawiam i trzymam kciuki, aby miodunka szybko się zregenerowała 🙂

Odpowiedz
Miko 25 kwietnia 2018 - 11:28

Uwielbiam miodunki, głównie za samoistne rozsiewanie i nienarzucający się urok. Widzę że jeszcze kilka brakuje mi do kolekcji – z pewnością ją uzupełnię.

Odpowiedz
Greg 25 kwietnia 2018 - 11:43

"Nienarzucający się urok"- pięknie napisane 🙂

Odpowiedz

Wpisz komentarz