Strona główna Byliny Trójlist wielkokwiatowy (Trillium grandiflorum) – kwiat runa leśnego

Trójlist wielkokwiatowy (Trillium grandiflorum) – kwiat runa leśnego

Grzegorz Bogucki
Trójlist wielkokwiatowy

Trójlist wielkokwiatowy to kłączowa bylina, którą warto zaprosić do ogrodu, zwłaszcza jeżeli posiadamy zakątki typu leśnego, a więc skryte pod rozłożystymi koronami drzew. Ważne, aby zakątek osłonięty był przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Półcień byłby idealny. Tej byliny nie znajdziemy w polskich lasach, ponieważ jej naturalne stanowiska występują w Ameryce Północnej. Ogólnie rodzaj Trójlist obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin, a wiele z nich uprawia się ogrodach. 

Trillium grandiiflorum należy do najczęściej uprawianych i jak dla mnie, warto znaleźć dla niego miejsce w ogrodzie.
Nie jest to pokaźna bylina, a jej wysokość osiąga do około 30 cm. Rozrasta się poprzez kłącze, z czasem tworząc zwarte kępy. Licznie posadzony, może być traktowany jako roślina okrywowa. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z trzech liści, okółkowo osadzonych na pędzie. Kwiat jest spory, trzy płatkowy, biały i pojedynczy. Wraz z przekwitaniem, bardziej różowy. W sprzedaży dostępne są odmiany kwitnące na różowo, formy półpełne oraz pełne. Kwitnie w maju (koniec kwietnia, maj, początek czerwca). Nie należy do bylin szybko się rozrastających.


Wymagania ma typowe dla roślin runa leśnego, a więc podłoże bogate w próchnicę, żyzne, przepuszczalne, lekko kwaśne do obojętnego, utrzymujące wilgoć. Podłoże warto więc wzbogać dobrze rozłożonym kompostem i ściółkować.
W uprawie bylina ta nie jest problematyczna, jeżeli zapewnimy jej sprzyjające warunki, poza tym jest mrozoodporna, zwłaszcza jak będzie ściółkowana. Pamiętajmy, że po wytworzeniu nasion przejdzie w stan spoczynku, który wiąże się z tym, że część nadziemna byliny zamiera.


Warto dodać, że jej nasiona zawierają ciałko mrówcze (elajosom), które jest wielkim przysmakiem mrówek. Dzięki mrówkom nasiona mają szansę wykiełkować nie tylko w pobliżu rośliny matecznej.


Jeżeli chodzi o rozmnażanie to najlepiej trójlist rozmnożyć wegetatywnie, poprzez podział, po kwitnieniu. Chcąc rozmnożyć generatywnie, a więc poprzez wysiew nasion, musimy zdawać sobie sprawę, że czas oczekiwania na kwitnące rośliny, wydłuży się o kilka lat.

Powiązane posty

Zostaw komentarz