Strona główna Balkon i taras Ciemiernik biały (Helleborus niger)- kwiaty kwitnące zimą
Ciemiernik biały

Klimat się zmienia, zimy są coraz cieplejsze. W naszych ogrodach pojawia się więcej roślin, które cieszą się olbrzymią popularnością w Zachodniej Europie. Z pewnością roślinami, po które warto sięgać są ciemierniki, bardzo obficie kwitnące byliny. Ciemiernik biały jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju i zazwyczaj mało problematycznym. Przy niewielkim zaangażowaniu z naszej strony będzie obficie kwitł i ładnie przyrastał, wprowadzając więcej życia na zimowe rabaty.

Ciemiernik biały nazywany różą Bożego Narodzenia

Podstawą dekoracyjności ciemiernika białego, nazywanego także różą Bożego Narodzenia, są duże kwiaty, białe do lekko różowych, które mogą pojawić się jeszcze przed nadejściem zimy. Osiągają do około 8 cm średnicy, a więc są całkiem spore. Ładnie odbijają się na tle ciemnozielonych, a zarazem zimozielonych liści. Bylina osiąga około 30 cm wysokości i trochę większą szerokość. W sprzyjających warunkach bardzo obficie kwitnie i może się rozsiewać. Preferuje gleby o odczynie zasadowym i warto o tym pamiętać, jeżeli marzą nam się obficie kwitnące okazy. Wcześnie kwitnący ciemiernik jest szansą dla owadzich zapylaczy, mogących się posilić w jeszcze mało przychylnych dla nich warunkach.

W jakich warunkach uprawiać ciemierniki

Ciemiernik najlepiej będzie sobie radził w rozproszonym świetle, pod koronami drzew zrzucających liście na zimę. Ważne, aby nie miał ani za mokro, ani za sucho. Dobrze ukorzenione ciemierniki całkiem dobrze znoszą okres nie za długiej suszy. One mają dość głęboki system korzeniowy. Starajmy się ich nie przesadzać bez większej potrzeby, bo one tego nie lubią. Podłoże najlepiej z dużym udziałem próchnicy, wilgotne i przepuszczalne. W zbyt mokrym podłożu ciemierniki będą bardziej podatne na choroby grzybowe, co odbije się na kondycji rośliny, także na dekoracyjności liści. Liście porażone przez choroby, uszkodzone, mało dekoracyjne, można wyciąć. Niektórzy w okresie kwitnienia usuwają wszystkie liście, aby kwiaty były bardziej widoczne. Jak dla mnie kwitnący ciemiernik z liśćmi prezentuje się dużo lepiej, zwłaszcza odmiany, które obficiej kwitną, z kwiatami wyraźnie osadzonymi ponad liśćmi.

Zimowe zakupy

Jeżeli chodzi o ciemierniki zakupione zimą np. w kwiaciarni, to przed wyniesieniem na zewnątrz należy je zahartować, przetrzymać w donicy do wiosny w chłodnych warunkach i wówczas posadzić w przeznaczonym dla nich miejscu.

Warto zapamiętać

Nie zapominamy o ściółkowaniu, jesiennej dawce kompostu, podlewaniu w razie potrzeby, a także nawożeniu. Pamiętając o tym, że ciemiernik ten preferuje bardziej zasadowe podłoże, przed posadzeniem warto dorzucić do podłoża dolomitu. Nie zapominajmy także o tym, że ciemiernik należy do roślin trujących.

Powiązane posty

Zostaw komentarz