Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Różanecznik (Rhododendron) 'Nova Zembla’- kilka uwag o odmianie
Rózanecznik Nova Zembla

W naszych ogrodach niezwykle obfitym, a zarazem wyrazistym kwitnieniem, zachwycają krzewy z rodzaju Rhododendron. Należą do nich m.in. zimozielone różaneczniki. Jednym z pierwszych krzewów, które posadziłem w ogrodzie był właśnie różanecznik, choć nie pamiętam już w jakiej odmianie. Wówczas jeszcze nie wiedziałem, że różaneczniki należą do krzewów aż tak wymagających, zwłaszcza jeżeli chodzi o podłoże.

Różanecznik 'Nova Zembla'

Wybierając krzew do ogrodu, warto wybrać odmianę mniej kłopotliwą, a więc taką, która dobrze zimuje. Z pewnością do najpopularniejszych, a jednocześnie bardzo dekoracyjnych i dobrze znoszących ujemne temperatury należy odmiana 'Nova Zembla’. Pierwszy różanecznik w odmianie 'Nowa Zembla’ posadziłem w 2007 roku. Do tej pory rośnie w rodzinnym ogrodzie, razem z innymi reprezentantami rodzaju Rhododendron. Tak mi się spodobała ta odmiana, że ostatecznie posadziłem trzy różaneczniki w tej odmianie.

Różanecznik 'Nova Zembla'

’Nova Zembla’ charakteryzuje się wyrazistymi rubinowoczerwonymi kwiatami, zebranymi w zwarte, kuliste kwiatostany. Na kwiatach o średnicy dochodzącej nawet do 7 cm można zaobserwować ciemniejsze cętki. Odmiana rozpoczyna kwitnienie w drugiej połowie maja. Liście ciemnozielone, na brzegach delikatne pofalowane. Krzew początkowo
jest dość zwarty, wzniesiony, ale wraz z upływem lat staje się bardziej luźny. Warto dodać, że wysokość starych okazów
może przekroczyć 2 m przy zbliżonej szerokości.

Różanecznik 'Nova Zembla'

Krzew preferuje stanowisko półcieniste, a także kwaśne i próchnicze podłoże. Roślinę warto posadzić w takim miejscu, aby w okresie zimy, chroniona była przed mroźnym wiatrem, zbytnim nasłonecznieniem, które mogą doprowadzić do suszy fizjologicznej, która jest o wiele bardziej niebezpieczna niż ujemne temperatury.

Powiązane posty

4 komentarze

Hanna Pater 05/30/2016 - 18:32

Piękna odmiana. Do pozazdroszczenia. Ta susza fizjologiczna poczyniła niezłe szody w moich różanecznikach. Wygladają marnie i marnie kwitną. Na szczęście nie wszystkie. Pozdrawiam Andrzejku i serdeczności ślę.

Odpowiedz
Unknown 06/05/2016 - 22:05

Genialnie wyglada ta odmiana. Musze gdzie w centrach ogrodniczych złapać… Musze miec ją w swoim ogrodzie… http://laczynasogrod.pl/rozanecznik-uprawa-pielegnacja/

Odpowiedz
Unknown 11/26/2017 - 20:04

Mam i ja

Odpowiedz
Greg 11/27/2017 - 14:45

Świetnie, bo to bardzo udana i mało wymagająca odmiana 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz