Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Jaśminowiec (Philadelphus)- krzewy kwitnące na biało

Jaśminowiec (Philadelphus)- krzewy kwitnące na biało

Grzegorz Bogucki
Jaśminowiec

Czasem widuję bardzo wyrośnięte, a także zbyt zagęszczone jaśminowce, ogołocone od dołu, które niestety nie zachwycają obfitością kwitnienia. Koniecznie takie krzewy trzeba odmłodzić, prześwietlić, aby pod koniec maja i w czerwcu, obsypane były mnóstwem białych kwiatów, najczęściej pachnących, choć nie wszystkie odmiany tak wspaniale i intensywnie pachną, jak kwiaty jaśminowca wonnego (Philadelphus coronarius), dawniej powszechnie uprawianego w wiejskich ogrodach. Myślę, że jaśminowce to krzewy, które przy swoich niewielkich wymaganiach oraz intensywnym kwitnieniu, nadal zasługują na uznanie i warto sadzić je w ogrodach. Obecnie nie brakuje zróżnicowanych odmian, charakteryzujących się także półpełnymi oraz pełnymi kwiatami, a także dekoracyjnymi liśćmi. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet do niewielkiego ogrodu. 

Jaśminowiec kwiaty

Ze względu na pięknie pachnące kwiaty, warto uprawiać jaśminowca wonnego (Philadelphus coronarius), który posadzony przy oknie, kąciku wypoczynkowym, w okresie kwitnienia będzie umilał czas intensywnym, a przy tym przyjemnym zapachem kwiatów. Gatunek osiąga do około 2- 3 m wysokości, charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem, a pędy starszych okazów ładnie przewieszają się.

Jaśminowiec

Jaśminowiec

W sprzedaży dostępne są odmiany dekoracyjne z liści np. ‘Aureus’ o żółtawych liściach, odmiana szczególnie ładnie wybarwiona wiosną oraz ‘Variegatus’ o liściach z białym obrzeżem. 

Jaśminowiec 'Aureus'
Jaśminowiec 'Aureus'

Poza jaśminowcem wonnym w sprzedaży można dostać wiele pięknych odmian, ale pamiętajmy, że nie wszystkie odmiany charakteryzują się intensywnym zapachem kwiatów. Przykładowe odmiany o pełnych i pachnących kwiatach to m.in. ‘Albatre’, ‘Virginal’, ‘Snowbelle’.

Philadelphus

Jaśminowce należą do mało wymagających krzewów, dobrze sobie radzą na przeciętnym podłożu, umiarkowanie wilgotnym, na stanowisku słonecznym do lekko zacienionego. Można posadzić je w grupie krzewów, a także pojedynczo. Ładnym tłem dla jaśminowca będzie zielony trawnik jak również zimozielona „ściana” z roślin iglastych. Ponieważ jaśminowiec o tradycyjnych liściach cieszy oczy głównie w okresie kwitnienia, po przekwitnięciu może stanowić zielone tło dla roślin kwitnących latem. 

Philadelphus

Aby krzew jaśminowca cieszył ładnym pokrojem i obfitym kwitnieniem przez długie lata, ważne jest, aby co jakiś czas go prześwietlić. W razie potrzeby można to uczynić każdego roku, a jak nie ma takiej potrzeby to co 2-3 lata. Pamiętajmy, że krzew ten najobficiej kwitnie na pędach dwuletnich, poza tym zabieg cięcia wykonujemy zaraz po kwitnieniu. Usuwamy pędy suche, krzyżujące się, zbyt zagęszczające i oczywiście usuwamy najstarsze pędy, które ścinamy u nasady. Dzięki takiemu cięciu, krzew każdego roku będzie obficie kwitł, nie zagęści się nadmiernie i będzie pełen życia. Oczywiście w razie potrzeby, można także skracać pędy nawet o 1/3 jeżeli chcemy ograniczyć wysokość krzewu. Jaśminowiec nie boi się cięcia, dlatego nadaje się na żywopłoty. Szczególnie pięknie prezentuje się w formie żywopłotu luźnego, ale może być także wykorzystany na żywopłot formowany.

Jeżeli z jakiegoś powodu ktoś posiada bardzo stary i zaniedbany okaz, to niezbędne będzie jego odmłodzenie. Można zrobić to drastycznie, albo rozłożyć zabieg na 2-3 lata, aby nie pozbawić się kwitnienia. Wybierając pierwszą opcję, wczesną wiosną należy usunąć część najstarszych, najbardziej zgrubiałych pędów, usuwając przy okazji chore, suche i krzyżujące się pędy. Pozostałe pędy trochę skracamy, zdając sobie sprawę, że im bardziej je skrócimy tym kwitnienie będzie skromniejsze. Po kwitnieniu, ścinamy wszystkie pędy tak na wysokość 30 cm. W kolejnych latach pamiętamy o cięciu prześwietlającym. Druga opcja to usunięcie po kwitnieniu kilku najstarszych pędów, przy jednoczesnym skróceniu najbardziej wybujałych pędów. W następnym roku ponawiamy ten zabieg i w kolejnym jeżeli będzie taka konieczność. Takie częściowe wycinanie najstarszych pędów, sprawia że nie pozbawiamy się kwitnienia w procesie odmładzania krzewu. 

Philadelphus

Powiązane posty

2 komentarze

Tamaryszek 17 maja 2019 - 19:54

Nie ukrywam, ze mam kłopoty z prawidłowym przycinaniem jaśminowców. Znam zasady, o których piszesz i próbuję je stosować. Ale po skróceniu wybujałych pędów, w miejscu przycięcia wyrastają dwa nowe i rosną bardzo długie. Czy robię coś źle?

Odpowiedz
Greg 17 maja 2019 - 23:33

Jaśminowce potrafią przyrastać jak szalone, zwłaszcza jak staramy się ograniczyć ich wysokość. Cięcie pobudza krzew do wypuszczania kolejnych pędów, tak więc wszystko jest w porządku. Trzeba ciąć je co roku, w razie potrzeby usuwać nadmiar wybujałych, także młodych pędów. W sytuacji kiedy nie musimy ograniczać krzewu i pozwolimy mu na osiągnięcie jego docelowej wysokości, on nie będzie tak szybko przyrastał, a i cięcie prześwietlające można wówczas wykonywać raz na dwa- trzy lata. Inne rozwiązanie to nabycie odmiany, która osiąga mniejsze rozmiary, łatwiej taką utrzymać w ryzach. Pozdrawiam G. 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz