Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Porzeczka krwista – piękność wiosennego przebudzenia

Porzeczka krwista – piękność wiosennego przebudzenia

Grzegorz Bogucki
Porzeczka krwista

Od kilku lat w moim ogrodzie rośnie porzeczka krwista. Niestety nabyłem odmianę, która nie może poszczycić się wyrazistą barwą kwiatów. Kilka razy miałem okazję podziwiać porzeczki krwiste w ogrodach w Polsce i Anglii. Muszę przyznać, że ten krzew w okresie kwitnienia naprawdę potrafi zachwycić.

Porzeczka krwista

Porzeczka krwista należy do krzewów ozdobnych kwitnących wiosną. Dekoracyjne kwiaty zebrane są w zwisające grona. Jak sama nazwa wskazuje, barwa kwiatów powinna być krwista, choć dostępne odmiany różnią się pod względem jej intensywności. Dość często spotykam się z odmianami o kwiatach bardziej różowych niż czerwonych. Nie jest to wysoki krzew, a jego wysokość zbliżona jest do dobrze nam znanych porzeczek, cennych ze względu na owoce. Zależnie od odmiany osiągają 1- 2 metry.

Porzeczka krwista

Biorąc pod uwagę warunki jakie należy zapewnić porzeczce krwistej, to opierając się na własnych doświadczeniach mogę stwierdzić, że dobrze sobie radzą nawet na piaszczystym stanowisku. Bardzo dobrze prezentują się na żyznych i próchniczych stanowiskach, nawet w półcieniu. Nie sadźmy ich na mokrych glebach, ciężko je znoszą i potrafią przemarzać.Porzeczka krwista sprawdzi się jako żywopłot oraz w zestawieniach z innymi krzewami. Znakomicie prezentuje się z bielą tawuły wczesnej. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest to roślina nektarodajna. Z bardziej znanych odmian warto wymienić ‘King Edward VII’ (jasnoczerwone kwiaty), ‘Alboscens’ (kwiaty o barwie jasnoróżowej), ‘Atrorubens’ (ciemnoczerwone kwiaty).

Porzeczka krwista Porzeczka krwista

Powiązane posty

9 komentarzy

Giga 04/18/2011 - 18:04

Witam Nie mam tego krzewu, za mało miejsca w ogródku na wszystko co bym chciała mieć, ale podoba mi, ciekawie wygląda. Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 04/18/2011 - 18:40

Witam serdecznie. Ja mam dwa krzewy, aczkolwiek ich dekoracyjność, jak dla mnie, opiera się wyłącznie na kwiatach. Później nie ma co oglądać. Mimo wszystko na wiosnę taka wyrazistość, jak najbardziej się przyda 🙂

Pozdrawiam ciepło
Grzegorz

Odpowiedz
Marisol Arancibia 04/18/2011 - 20:08

Hola Greg muy bonita las flores de las grosellas y el fruto debe ser rico, pues yo no lo conozco personalmente.
saludos Marisol.

Odpowiedz
Greg 04/18/2011 - 20:58

Bienvenido. Sanguineum Ribes es un arbusto ornamental muy popular en Polonia.

Mis mejores deseos Greg

Odpowiedz
klara607 04/27/2011 - 16:36

Kupiłam ten krzew 2 lata temu i jestem niepocieszona, bo jeszcze nie doczekałam się jego kwitnienia. Nie wiem dlaczego nie kwitnie, bo wygląda bardzo zdrowo. Proszę o radę co zrobić.
Pozdrawiam serdecznie:)

Odpowiedz
Greg 04/27/2011 - 16:57

Witam, a na jakim stanowisku jest posadzona ? Najczęstszą przyczyną braku kwitnienia jest przemarzanie kwiatów. U mnie w tym roku było tylko kilka kwiatów. Ale wystawę mam wietrzną więc nie mam co liczyć na bujne kwitnienie 🙁

Pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz
klara607 04/27/2011 - 17:03

Jest posadzona na stanowisku południowo-wschodnim, ale w zaciszu. Nie wiem czemu nie zakwitła:(((

Odpowiedz
Greg 04/27/2011 - 17:21

Jeżeli ma zapewnione odpowiednie podłoże, zasobne w składniki mineralne oraz słoneczne stanowisko to upierałbym się przy tym, że po prostu krzew przemarza. W tym roku zima była dość ostra. Mój ogród znajduje się w ciepłej strefie klimatycznej Polski i również bardzo ucierpiał. Nawet wrzosy mi zmarzły. Osobiście dał bym jeszcze jej kolejną szansę na zakwitnięcie, albo przesadził na inne stanowisko. Porzeczka krwista nie jest wymagająca, więc nie ma siły, musi zakwitnąć.

Pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz
klara607 04/28/2011 - 07:10

Dziękuję bardzo za radę, dam jej jeszcze szansę. Może doczekam się kwitnienia w przyszłym roku.
Pozdrawiam:)

Odpowiedz

Zostaw komentarz