Strona główna Byliny Bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Bodziszek wspaniały

Bodziszki to jedne z piękniejszych roślin ozdobnych, które świetnie odnajdują się na naturalizowanych rabatach. Rodzaj liczy setki gatunków, ale tylko nieliczne uprawiane są w ogrodach. Do najpopularniejszych w uprawie należą m.in. bodziszek korzeniasty, bodziszek czerwony, bodziszek żałobny, bodziszek popielaty czy też tytułowy bodziszek wspaniały.

Bodziszek wspaniały
Rodzina
Geraniaceae- bodziszkowate
Występowanie
Bodziszek wspaniały jest mieszańcem, uzyskanym w wyniku skrzyżowania bodziszka iberyjskiego (Geranium ibericum) z bodziszkiem  wielopłatkowym (Geranium platypetalum). Jeden z najpiękniejszych bodziszków uprawianych w ogrodach.
Wygląd
Geranium x magnificum jest byliną osiągającą do około 50- 60 cm wysokości. Tworzy luźne kępy, złożone z licznych klapowanych, silnie powycinanych liści. Ładnie przebarwiają się jesienią. Podstawą jego dekoracyjności są duże, fioletowawe kwiaty z widocznymi żyłkami, osadzone na wysokich pędach.
Bodziszek wspaniały
Okres kwitnienia
Bodziszek wspaniały  kwitnie w czerwcu i lipcu.
Warunki uprawy
Bylina poradzi sobie w wielu zakątkach ogrodu, ale najlepsze będą stanowiska słoneczne do półcienistych. W kwestii podłoża bodziszek wspaniały też jest tolerancyjny. Warto posadzić go na stanowisku wzbogaconym próchnicą, przepuszczalnym, a także nie za wilgotnym.
Pielęgnacja
Geranium x magnificum nie jest absorbujący w uprawie i pięknie rośnie bez większych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze, że nie jest ekspansywny i świetnie prezentuje się na rabatach. W bezśnieżne i mroźne zimy warto go troszkę zabezpieczyć, bo może ucierpieć, zwłaszcza na bardziej wilgotnym podłożu. Pędy kwiatostanowe mogą wymagać podparcia.
Rozmnażanie
Tylko poprzez podział wczesną wiosną i po kwitnieniu.
Zastosowanie
Podczas kwitnienia niezwykle widowiskowa bylina, zwłaszcza posadzona w grupie. Pamiętam z dzieciństwa ogród, w którym bodziszek wspaniały posadzony był wzdłuż ogrodzenia. To był widok!  Świetnie prezentuje się na rabatach z innymi bylinami, a także w pobliżu drzew i krzewów.
Bodziszek wspaniały
Uwagi końce
W sprzedaży można nabyć odmianę ‘Rosemoor’, która jest niższa, a także mniej podatna na pokładanie się kwiatostanów. 

Powiązane posty

6 komentarzy

Giga 07/13/2015 - 21:33

I w moim ogródku już te kwiatki są i tworzą dużą kępę 🙂

Odpowiedz
Greg 07/13/2015 - 21:36

Tak wyrazisty akcent w ogrodzie to sama przyjemność dla oczu 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
mary_quite_contrary 07/15/2015 - 06:26

A do mojego ogrodu po prostu sobie przyszly i sie rozpanoszyly. Bardzo lubia okolice kompostownika – wiadomo dlaczego ;). Jest to takze roslina wazna dla pszczol i trzmieli. Te niebieskie kepy posadzone tak jak piszesz – w grupach lub wzdluz ogrodzen prezentuja sie naprawde imponujaco. Pozdrawiam

Odpowiedz
Greg 07/15/2015 - 09:43

A ja czekam aż się rozpanoszą w rodzinnym ogrodzie, bo na razie mała kępa i wciąż jej ubywa gdyż chętnych nie brakuje 😀 Serdecznie pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
EwaJ 07/15/2015 - 20:05

Urocza roślina, szczególnie pięknie wygląda w okresie kwitnienia. Mam dwie spore kępy. Po przekwitnięciu liście przysychają, czy to normalne? Ścinam je przy ziemi i kępa rośnie od początku, niestety już kwitnienia nie powtarza.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

Odpowiedz
Greg 07/28/2015 - 19:45

U mnie nie są ścinane i w zasadzie są ok, a jesienią się przebarwiają i też pięknie się prezentują. A kwitnienie bodziszek wspaniały czasem powtarza, a czasem nie 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz