Strona główna Byliny Nawłoć (Solidago)- gatunki, uprawa i pielęgnacja

Nawłoć (Solidago)- gatunki, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Nawłoć

Sierpień to okres w którym pobocza, ugory, polany itp., tak często zdominowane są przez kwitnącą na żółto nawłoć. Poza bardzo ekspansywną nawłocią, spotykaną w otaczającym krajobrazie, w ogrodach możemy uprawiać nawłocie ogrodowe, które także mają w sobie wiele piękna, ale są mniej ekspansywne.

Nawłoć

Nawłoć jest byliną zaliczaną domrodziny astrowatych (Asteraceae) i jako rodzaj skupia około 100 gatunków, występujących przede wszystkim w Ameryce Północnej, Azji oraz Europie.

Nawłoć

Wybrane gatunki rodzaju
·        Nawłoć pospolita- Solidago virgaurea
·        Nawłoć kanadyjska – Solidago canadensis
·        Nawłoć ogrodowa- Solidago hybryda

W Polsce w stanie dzikim możemy spotkać nawłoć pospolitą- Solidago virgaurea, charakteryzującą się pojedynczą łodygą, osiągającą do około 1 m wysokości. Zakończona jest wiechowatym kwiatostanem, złożonym z licznych koszyczków, na które składają się maleńkie kwiaty. Kwitnie od lipca do sierpnia. Bylina bardzo powszechna w europejskim krajobrazie, często nazywana jest „złotą rózgą”. Ze względu na zawartość substancji czynnych, wykazuje właściwości lecznicze. Kolejnym gatunkiem który zadomowił się także w naszym ojczystym krajobrazie jest nawłoć kanadyjska- Solidago canadensis. Pochodząca z Ameryki Północnej doskonale zaaklimatyzowała się w Polsce. Jest bardzo ekspansywna i powszechnie występuje, przede wszystkim na podmokłych siedliskach w pobliżu cieków wodnych. Jest to najwyższa z nawłoci, osiągająca nawet 2 m wysokości. Ze względu na swoje żółte oraz bardzo dekoracyjne kwiatostany nazywana jest mimozą północy. Porównanie nie jest czymś nadzwyczajnym. Kłącze byliny jest całkowicie mrozoodporne. Trzeba przyznać, że nawłoć kanadyjska jest ciekawą byliną, która z pewnością odnalazłaby się w naturalistycznych kompozycjach, stanowiąc tło dla innych, a zarazem niższych roślin. Ze względu na swoją ekspansywność i silne rozsiewanie należy uważać, aby sprowadzona do ogrodu nawłoć kanadyjska nie stała się dla nas przekleństwem. Jeżeli naprawdę jesteśmy jej fanami. Możemy posadzić ją w pojemniku, a następnie w podłoże i uważać, aby nie wytworzyła nasion. Nasiona dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. W sprzedaży możemy spotkać się z
odmianami nawłoci, które są o wiele niższe, a nawet karłowate. Z pewnością dla wielu, będą one o wiele lepszym rozwiązaniem.
W swoim ogrodzie uprawiam nawłoć ogrodową- Solidago x hybryda . Nawłocie ogrodowe są mieszańcami powstałymi z połączenia różnych gatunków nawłoci- głównie z nawłocią pospolitą. Wysokość nawłoci ogrodowej jest bardzo zróżnicowana. Odmiany różnią się także okresem kwitnienia i zależnie od konkretnej odmiany, mogą kwitnąć od końca czerwca do października. Tworzą wzniesione i zwarte kępy. Kwiaty wiechowate o pięknej jasnożółtej barwie.

Nawłoć

Nawłoć

Nawłoć

Nawłoć

Uprawa nawłoci jest bezproblemowa. Poradzi sobie na większości gleb z wskazaniem na gliniaste i dość wilgotne. Stanowiska przede wszystkim słoneczne do półcienistych. U mnie nawłoć ogrodowa rośnie na słonecznym stanowisku i lekko gliniastym podłożu. Unikajmy zbyt żyznego podłoża, ponieważ osłabia kwitnienie. Rozmnażamy ją wczesną wiosną poprzez podział. Nawłoć jest byliną, która gości u mnie już pięć lat. Każdego roku bez absorbujących zabiegów
pięknie kwitnie, rozjaśniając ogród żółtymi kwiatostanami. Od trzech lat uprawiam ją przy oczku wodnym w
  towarzystwie
m.in. traw i liliowców. Jest to niska odmiana nawłoci, ale za to bardzo dekoracyjna.
      

Powiązane posty

Zostaw komentarz