W drugiej połowie lata kwitnienie rozpoczynają astry chińskie. Im bliżej jesieni, tym kwitnących astrów nam przybywa, a nasze ogrody, nadal cieszą kolorowymi kwiatami jednorocznymi. Pochodzący z Azji aster chiński, zaskakuje olbrzymim zróżnicowaniem dostępnych odmian, dając olbrzymie możliwości przy tworzeniu kolorowych kompozycji latem i jesienią. Wysokość najwyższych odmian przekracza metr, natomiast najniższe, karłowe formy, osiągają do kilkunastu centymetrów. Ze względu na wysokość możemy wyróżnić odmiany niskie, średnio- wysokie i wysokie (powyżej 70 cm). Astry chińskie zaskakują przy tym zróżnicowanymi kwiatami. Kwiatostany w formie koszyczków, mogą w większości składać się z kwiatów rurkowych bądź też języczkowych. Do popularnych form zaliczymy astry chińskie o kwiatach pojedynczych. Bardziej okazałe są formy o kwiatach półpełnych i pełnych. Pięknymi kwiatami zachwycają odmiany o kwiatach piwoniowych (duże, kuliste kwiatostany, złożone z kwiatów języczkowych). Ciekawe są także astry chińskie o kwiatach igiełkowych, chryzantemowych, dachówkowatych. Dużą popularnością cieszą się astry książęce o dużych kwiatostanach, złożonych z kwiatów rurkowych i języczkowych.
Astry chińskie dostępne są w różnorodnej kolorystyce m.in. kwitną na biało, różowo, fioletowo, kremowo, czerwono, żółto, a także formy wielobarwne. Kwitnienie astrów rozpoczyna się w połowie lata i trwa do pierwszych przymrozków. Uprawiając astry zróżnicowane pod względem terminu kwitnienia, można cieszyć się kwitnącymi astrami przez wiele tygodni.
Astry wymagają stanowisk słonecznych, ciepłych, zacisznych. Preferują podłoże zasobne, próchnicze, piaszczysto- gliniaste, dostatecznie wilgotne. Podłoże warto wzbogacić kompostem, który dostarczy roślinie niezbędnych składników do jej prawidłowego wzrostu. Na stanowisku półcienistym są bardziej podatne na choroby, więc lepiej zrezygnować z uprawy astra chińskiego na stanowiskach zacienionych. W okresie wegetacyjnym, pamiętajmy o odchwaszczaniu i spulchnianiu podłoża. W razie potrzeby astry podlewamy.
Astry chińskie najczęściej uzyskujemy z nasion, przygotowując rozsadę bądź wysiewając nasiona bezpośrednio w grunt. Jeżeli przygotujemy rozsadę, astry szybciej nam zakwitną. Decydując się na wysiew nasion bezpośrednio w grunt, zróbmy to na przełomie kwietnia i maja. Przygotowanie rozsady to najlepszy sposób na uzyskanie ładnych sadzonek. Jeżeli posiadamy ciepły inspekt, nasiona można wysiewać już w marcu, jeżeli nie, to w kwietniu w zimnym inspekcie. Nasiona wysiewamy rzędowo, kiełkują do kilkunastu dni. Gdy siewki posiadają 2-3 liście, można przystąpić do pikowania. Pikowanie sprawi, że młode rośliny wytworzą bardziej rozbudowany system korzeniowy, co ma wpływ na późniejszą zdrowotność roślin. Młode sadzonki wysadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja, zachowując odpowiednie odległości między roślinami, zależnie od odmiany. Formy karłowe sadzimy co 20 x 30 cm, a wyższe 20 x 40 cm.
Astry chińskie w ogrodzie
Kwitnące od lipca do przymrozków astry chińskie, to jedne z podstawowych roślin jednorocznych. Kwitnące w różnym terminie, zmienne pod względem barwy i budowy kwiatów, a także różniące się wysokością, doskonale uzupełnią rabaty. Niskie astry można zastosować na obwódki, a wysokie nadają się na kwiat cięty, który w wazonie utrzymuje się do kilkunastu dni.
Astry chińskie na balkonie
Barwne astry mogą również zachwycać na balkonie i tarasie. Wybierając astry na balkon i taras, uwzględniamy odmiany karłowe. Wielobarwność dostępnych odmian sprawi, że godnie zastąpią kwiaty mające swoje pięć minut w okresie letnim.