Strona główna Krzewinki Lawenda wąskolistna- kilka uwag na temat uprawy i pielęgnacji

Lawenda wąskolistna- kilka uwag na temat uprawy i pielęgnacji

Grzegorz Bogucki
Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) w moim ogrodzie pojawiła się w 2007 roku. Zaliczana jest do rodziny jasnowatych, a jej naturalne siedliska występują w Basenie Morza Śródziemnego.

Lawenda wąskolistna

Budowa 
Lavandula angustifolia zachwyca dekoracyjnymi kwiatami, zebranymi w kłosy. Barwa kwiatów fioletowa, różowa, a także biała. Liście wąskie, pokryte srebrzystym kutnerem oraz bardzo aromatyczne. Może w naszym kraju nie osiąga takich rozmiarów jak w swoich ojczystych stronach (ponad metr), ale na dobrym stanowisku nie należy do najmniejszych.
Lawenda wąskolistna
Kwitnienie 
Lawenda kwitnie od lipca do sierpnia.
Mrozoodporność 
W naszym klimacie może przemarzać i przemarza, czego doświadczają moje krzewinki. W najgorszej sytuacji są okazy, które posadzone zostały na wietrznym stanowisku. Lawenda dobrze się regeneruje i uszkodzenia mrozowe szybko nikną, a roślina na nowo zachwyca.
Wymagania
Lawendę najlepiej sadzić na słonecznych, a zarazem ciepłych i osłoniętych przed wiatrem stanowiskach. Wystawa południowa jest jak najbardziej odpowiednia dla tego gatunku. Roślinie należy zapewnić przepuszczalne, piaszczyste oraz wapienne podłoże.
Pielęgnacja
Lavandula angustifolia nie wymaga w zasadzie żadnych znaczących zabiegów pielęgnacyjnych poza systematycznym cięciem. Zabieg ten pozwala na uzyskanie zwartych i ładnie uformowanych roślin. Jeżeli zrezygnujemy z cięcia, wpłyniemy na obniżenie żywotności krzewinki oraz utraty przez nią zwartego i estetycznego wyglądu.
Moje okazy tnę dwukrotnie w ciągu roku. Pierwsze cięcie wykonuję wiosną, kiedy minie groźba wystąpienia znaczących spadków temperatury poniżej zera. Podczas tego cięcia eliminuję uszkodzenia mrozowe. Tnę je zawsze trzymając się jednej wysokości. Przy dużych uszkodzeniach mrozowych tnę nawet na wysokość około 10 cm. Tak drastyczne cięcie na zdrewniałych łodygach (nie zalecane) jak na razie się sprawdza. Rośliny odradzają się każdego roku i w okresie letnim zachwycają zdrowym wyglądem, zwartym pokrojem oraz bujnym kwitnieniem. Drugie cięcie wykonuję latem. Ścinam wówczas przekwitnięte kwiatostany wraz z częścią łodyg. Cięcie sprzyja ono utrzymaniu zwartego pokroju.
Pamiętajmy, że przeprowadzenie cięcia w zbyt późnym terminie może wpłynąć na gorsze zimowanie lawendy.
Nawożenie
Swoje krzewinki dokarmiam dobrze przerobionym kompostem.Rozmnażanie
Lawendę możemy rozmnożyć generatywnie, a więc poprzez nasiona oraz wegetatywnie poprzez sadzonki zielne, zdrewniałe oraz poprzez podział.
Swoje liczne okazy (kilkadziesiąt sztuk) uzyskałem z nasion. Przy tworzeniu ogrodu każde oszczędności były dla mnie ważne. Wysiew nasion lawendy okazał się wielkim sukcesem. Nasiona wysiałem w okresie jesiennym. Przy siewie wiosennym pamiętajmy o stratyfikacji nasion. Wysiane nasiona bardzo licznie wykiełkowały. Wszystkie uzyskane z siewu sadzonki znalazły swoje miejsce w ogrodzie. Dla lepszego krzewienia się w pierwszym roku zostały skrócone o połowę.
Dzielenia lawendy nie polecam, gdyż rośliny ciężko się odbudowują.
W okresie letnim pobieramy sadzonki zielne, następnie zanurzamy w ukorzeniaczu i sadzimy do doniczki z piaskiem. Sadzonki należy okryć folią, aby zapewnić stałą wilgotność.

Sadzonki zdrewniałe pobieramy wiosną.

Zastosowanie
Wiadomo, że lawenda najpiękniej prezentuje się w licznych grupach. W ogrodzie wykorzystałem je do stworzenia niewielkiego żywopłotu przy kamiennej ścieżce, który oddziela różaną rabatę od reszty ogrodu. Aby uzyskać zwarty żywopłot z lawendy, rośliny należy posadzić w odstępach około 20- 30 cm. Poza tym, pojedyncze okazy można zobaczyć w słonecznej części ogrodu. Doskonale nadają się do ukwiecenia balkonu i tarasu. Ogród ziołowy to także odpowiednie  miejsce dla lawendy.
Właściwości lecznicze
Ze względu na zawartość substancji aktywnie czynnych, lawenda stosowana jest także jako roślina o właściwościach leczniczych, działająca m.in. przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie.
Uwagi końcowe
W sprzedaży doczekaliśmy się licznych odmian lawendy, także o białych kwiatach (‘Silver’). W czasach, kiedy masowo wymierają pszczoły, szczególną uwagę należy zwrócić na gatunki roślin uprawianych w ogrodzie. Zwracajmy uwagę na rośliny przyjazne pszczołom, do których z pewnością należy także lawenda.

Powiązane posty

13 komentarzy

Landbohaven 4 lipca 2011 - 16:54

Hvor har du en fin have. Smukke planter.
Jeg kan især godt li` hvad jeg ser på 4. øverste billede.
Tak for kigget.

Odpowiedz
Dani P. 6 lipca 2011 - 08:32

Beautiful – perfect match with the pink rose !

Odpowiedz
VW 9 lipca 2011 - 17:22

Such pretty scenes you show! I love the stone paths and wish I could smell the lavender.

Odpowiedz
Giga 18 kwietnia 2012 - 20:52

Mam lawendy i mam zamiar mieć ich więcej. Mam już zamówione. Boję się jednak, że te, które już były w ogródku zmarzły. Przycięłam je krótko i zobaczę co będzie. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 19 kwietnia 2012 - 21:55

Trzymam kciuki, moje marzną, czasami bardzo i odbijają, a latem czysta poezja … 🙂 Pozdrawiam ciepło Grzegorz

Odpowiedz
GAJA 22 kwietnia 2012 - 08:57

Sieją mi się nowe pokolenia i te są najtrwalsze. Lawędula-wedrula, taka moja osobista odmiana.
Pozdrowienia!

Odpowiedz
Greg 22 kwietnia 2012 - 10:54

Lawęduli- wędruli nigdy dość 😀 Moje piękności mają już 5 lat i wciąż zachwycają :):):)

Pozdrawiam ciepło
Grzegorz

Odpowiedz
Anonimowy 8 czerwca 2013 - 08:24

a ja czytalam ze lawenda lubi stanowiska wietrzne a nie osloniete od wiatru.

Odpowiedz
Greg 17 czerwca 2015 - 18:09

Na wietrznym stanowisku lawenda gorzej zimuje, łatwo przemarza.

Odpowiedz
Kasia Gawęda-Białostocka 11 lutego 2016 - 08:19

Zgadzam się w 100% , coś wiem o wietrznych stanowiskach bo moja plantacja lawendy jest właśnie na takim… W zimie to jeszcze gorsze ryzyko

Odpowiedz
Anonimowy 21 czerwca 2013 - 17:01

Witam serdecznie! Dopiero od niedawna jestem posiadaczką lawendy, dłuższy czas rozwijała się zadowalająco lecz ostatnio zaczęła mi przysychać u nasady boję się, że zupełnie uschnie i stracę taki piękny krzew, jeśli tak doskonale państwo radzicie sobie z tym cudem to może podpowiecie mi czy mam szansę ją uratować i w jaki spoób.

Odpowiedz
Anonimowy 11 lipca 2013 - 18:53

Lawendę uprawiam od kilkudziesięciu lat, ponieważ jest jedną z nielicznych roślin, które dobrze się czują na mojej piaszczystej i nieurodzajnej ziemi. Nie wymaga specjalnych zabiegów. Wystarczy odchwaszczanie i przycinanie po kwitnieniu. Wiosna zasilam je nawozem, ale bardzo oszczędnie. Rozmnażam dzieląc starsze krzewy,kiedy kończy się kwitnienie.Lawenda lubi towarzystwo róż, a ja towarzystwo jej:)

Odpowiedz
Unknown 16 lipca 2018 - 21:34

Uwielbiam lawendę, mam ją w swoim ogrodzie o pielęgnacji dowiedziałam się ze strony http://mojeogrody.com.pl/ i w tym roku urosła mi bardzo ładnie. Polecam wszystkim lawendę, cudownie pachnie i uspokaja.

Odpowiedz

Zostaw komentarz