Strona główna Rok w ogrodzie Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie

Grzegorz Bogucki
Lipiec w ogrodzie

I już lipiec… Miesiące szybko przemijają, dlatego warto korzystać z tych ulotnych chwil, zwłaszcza w ogrodach 🙂

Lipiec w ogrodzie

Ogród ozdobny
Lipiec w ogrodzie ozdobnym to okres, w którym nie powinno zabraknąć ani słonecznej aury, ani kolorowych kwiatów. Ten rok jest bardzo udany dla moich roślin, gdyż sporo deszczu oraz słonecznej aury, przekłada się na obfite kwitnienie. Podstawą w pielęgnacji ogrodu ozdobnego w okresie letnim jest podlewanie, ale wyłącznie w razie potrzeby. Pamiętajmy o tym, że rośliny najlepiej podlewać o poranku bądź późnym wieczorem, nigdy w południe. Lanie wody na rozgrzane rośliny może doprowadzić do szoku termicznego, a krople wodny, znajdujące się na liściach w słoneczną pogodę, działają jak soczewki, doprowadzając do poparzeń. Roślin nie podlewajmy za często, lepiej rzadziej, ale obficie. Przy częstym i skromnym podlewaniu, woda nie jest w stanie wystarczająco przesiąknąć podłoża, doprowadzając do rozwoju korzeni tuż pod powierzchnią podłoża, czego konsekwencją będzie podatność roślin na niekorzystne konsekwencje suszy. Z pewnością ściółkowanie należy do tych sposobów, które ograniczają parowanie wodny z podłoża, a tym samym, rośliny mają szansę na więcej wilgotności. Nie zapominajmy także o odchwaszczaniu. Nawet w okresie suszy chwasty, silniejsze od roślin ozdobnych, radzą sobie doskonale. Na bieżąco należy je usuwać, przy okazji spulchniając podłoże.
Pięknie pachnąca 'Mortimer Sackler'
Rośliny kwitnące, pozbawiamy przekwitniętych kwiatów, aby przedłużyć okres kwitnienia. Wysokie rośliny typu ostróżki ogrodowe w razie potrzeby palikujemy, aby nie pokładały się i cieszyły oczy swym pięknym kwitnieniem.
Na początku lipca możemy jeszcze wykopywać tulipany, a także krokusy, czosnki ozdobne i inne rośliny cebulowe. Poza tym można kontynuować wysiew roślin dwuletnich np. bratków. W lipcu kontynuują kwitnienie fantastyczne róże. Lipiec to także dobry czas na ich okulizację.
W okresie letnim nie zapominamy także o chorobach i szkodnikach. Należy doglądać rośliny, gdyż szkodniki pojawiają się nagle i w krótkim czasie mogą wyrządzić wiele szkód. Najczęstszym szkodnikiem jest oczywiście mszyca, dlatego też szczególną uwagę zwróćmy na jej obecność.
Pierwsza połowa lipca, to dobry czas na ostatnie nawożenie, rozmnażanie roślin z sadzonek półzdrewniałych, przycinanie krzewuszek, wybranych roślin żywopłotowych , a także dzielenie wybranych bylin np. kosaćca syberyjskiego.
Nie zapominajmy o skrzydlatych mieszkańcach ogrodu. Jeśli nie posiadamy oczka wodnego, wskazane jest nabycie poidełka, które stanie się źródłem wody dla spragnionego ptactwa. Regularne koszenie, nawożenie oraz podlewanie, to podstawowe zabiegi, które wskazane są przy pielęgnacji trawnika.
Tarasy i balkony
Na balkonie i tarasie lato to podlewanie, nawożenie, usuwanie przekwitłych kwiatostanów i ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. Jeżeli zadbamy o rośliny i pogoda będzie nam sprzyjać bądźmy pewni, że balkon i taras będzie niezwykle kolorowy.
Warzywnik
Lipiec to okres, w którym mamy okazję korzystać z dobrodziejstw wysianych/ posadzonych warzyw (m.in. rzodkiew, marchew, pietruszka, groch, bób). W lipcu wysiewamy jeszcze na zbiór jesienny marchew, buraki ćwikłowe, a także pietruszkę. Poza tym jeżeli mamy chęć, możemy także rozpocząć uprawę kapusty pekińskiej. Jej uprawa na zbiór jesienny jest o wiele bardziej pewna, ze względu na bardziej sprzyjające jej warunki. W lipcu można jeszcze wysiewać sałatę, jarmuż czy też szpinak. Oczywiście tak jak w przypadku roślin ozdobnych, także warzywa należy systematyczne podlewać, a także chronić przed chorobami oraz szkodnikami.
Sad
W sadzie i na jagodniku zbiory. W sadzie pojawiły się już czereśnie, pojawią się również wiśnie. Na jagodniku trwają zbiory truskawek. Smakujemy również poziomki. Owoce z własnej działki nie mają sobie równych. Na drzewach towarzyszy nam masa jabłek, gruszek, orzechów i innych owoców, których zbiór nastąpi w późnoletnim i jesiennym okresie. Również i w sadzie uważajmy na liczne szkodniki i choroby roślin, którym sprzyja deszczowa aura. Truskawki po zbiorze ścinamy. Cięcie przyda się również wiśni, a także czereśni. Inne krzewy owocowe, które warto wymienić to maliny, porzeczki, a także agrest.

Powiązane posty

3 komentarze

ZielonaMila 07/04/2013 - 16:45

Ogrody to piękne i magiczne miejsca, które dają dużo radości:) Pozdrawiam

Odpowiedz
EwaJ 07/10/2013 - 06:52

Witaj Grzesiu. Rzeczywiście lato przecieka nam przez palce. Zbyt szybko. A pogoda w tym roku kapryśna. Jakoś nie mogę ze wszystkim zdążyć na czas. Swoim postem przypomniałeś mi o kilku istotnych rzeczach do zrobienia. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Odpowiedz
Unknown 07/10/2013 - 08:54

Jeżeli poszukujecie dalej interesujących dodatków do ogrodu muszę wam polecić wyroby z technorattanu np donice albo meble. Najbardziej bogata oferta znajduje się na http://www.rattanart.pl 🙂 polecam sprawdzić i kontaktować się z nimi ponieważ produkują także na zamówienie więc można dostać od nich coś innowacyjnego 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz